W sztolni na terenie nadleśnictwa Świeradów zainstalowano nową, specjalną kratę, która zabezpieczy zimowe schronisko dla nietoperzy. Zapewni to gackom spokojny sen w zimie.

Stalowe kraty nierzadko ocalają nietoperzom życie. Zwierzęta zbudzone z zimowej hibernacji przez ciekawskich turystów lub zwyczajnych wandali mogą nie przetrwać. W tym roku na Dolnym Śląsku wykonano już prace w 7 zimowiskach. W planach jest jeszcze 9 zabezpieczeń.

Wspieramy finansowo projekt, który zapewnia bezpieczeństwo dla najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy w Unii Europejskiej – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Skuteczną ochronę mają m.in. nocki Bechsteina, nocki łydkowłose, mopki, podkowce małe czy nocki orzęsione. Na Dolnym Śląsku jest wiele nieczynnych podziemnych sztolni i bunkrów. To idealne schronienia dla nietoperzy. Niektóre z tych miejsc uznano nawet za wyjątkowo cenne w skali całej Europy i dla ich ochrony powołano obszary Natura 2000. Czas letnich wakacji to najlepszy, bo najbezpieczniejszy dla nietoperzy, okres na prace zabezpieczające ich zimowiska. Zwierzęta aktualnie przebywają poza podziemiami, zajmując się wychowywaniem młodych. Gruntowną renowację tj. oczyszczanie z rdzy i starej farby, wymianę lub naprawę zniszczonych elementów konstrukcyjnych i ponowne malowanie przeszły ostatnio kraty przy wejściach do zimowisk w sztolniach na terenie nadleśnictw Szklarska Poręba, Miękinia i Bardo Śląskie. Ekolodzy planują jeszcze w sierpniu br. zamontowanie nowych krat w cennych stanowiskach w nadleśnictwie Śnieżka i Złotoryja. W tym roku wykonano już zabezpieczenia w wejściach do poniemieckich bunkrów w okolicach Wrocławia i Milicza. Projekt „Ochrona letnich i zimowych stanowisk występowania nietoperzy w wybranych obiektach na Dolnym Śląsku” realizuje stowarzyszenie PTPP „pro Natura”.

Źródło i fot.: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Nocek duży

Nocki duży

Montaż krat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię