dav

Wyjazd w dniach 23-26 września 2019 roku zorganizowała Fundacja RECAL dla przedstawicieli 6 placówek edukacyjnych z całej Polski. Był on nagrodą dla najlepszych uczestników XXIII edycji programu ?Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe? w roku szkolnym 2018/2019.

Celem wyjazdu była praktyczna prezentacja drogi życia aluminiowej puszki od produkcji do recyklingu. Pierwszym krokiem była wizyta w fabryce Ardagh Group w Hermsdorf produkującej aluminiowe puszki do napojów. Uczestnicy zobaczyli bardzo precyzyjną, a zarazem wyjątkowo szybki proces produkcji (nawet kilka milionów puszek na dobę). Kolejnym etapem była fabryka Novelis Deutschland w Nachterstedt. Jest to największy na świecie zakład recyklingu aluminium. To tam przetapiane są m. in. Puszki zbierane w Polsce. Po przetopieniu powstaje blacha aluminiowa, która trafia do producenta puszek, a następnie z niej produkowane są nowe puszki. Opróżniona przez nas puszka, która trafi do odpowiedniego pojemnika na selektywną zbiórkę, może już po 60 dniach trafić na półkę sklepową jako nowa puszka z napojem.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Berlina oraz Magdeburga. W Berlinie nie mogło zabraknąć wejścia na słynną Wieżę Telewizyjną, czy też odwiedzenia centrum Berlina Zachodniego. Natomiast w Magdeburgu niesamowite wrażenie zrobiła Katedra św. Katarzyny i św. Maurycego, w którym spoczywa Cesarz Otton I.

Uczestnikami byli przedstawiciele (nauczyciel i dwójka uczniów) z następujących placówek:

  1. Zespół Szkół Publicznych w Białuniu
  2. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
  3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu
  4. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie
  5. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu
  6. Szkoła Podstawowa w Świerzawie

GALERIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię