14 grudnia, w Domu Polonii w Krakowie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie ?Wyprawa po gaz ziemny?. Laureatami konkursu zostali autorzy 3 prac filmowych oraz 3 komiksów przedstawiających w różnorodny sposób temat gazu ziemnego. Ponadto, jury przyznało po 2 wyróżnienia w każdej kategorii.

Zwycięzcy konkursu, organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, otrzymali wysokiej jakości kamery, aparaty cyfrowe a także rowery ufundowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Spośród licznych prac nadesłanych na konkurs „Wyprawa po gaz ziemny” wybrano te najlepsze.

W kategorii film zwyciężył: Jakub Malczewski z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, zaś autorem najlepszego komiksu okazał się Ksawery Jaros ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach. Drugie miejsca przyznano odpowiednio dla Adama Drąga z Zespołu Szkół w Głogowie Małopolskim oraz dla Julii Leśniak ze Szkoły Podstawowej w Rodakach nagradzając ich twórczość rowerami, zaś na trzecim miejscu znaleźli się Jakub Michnik z Zespołu Szkół w Mielcu oraz Patryk Grzebień ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu, otrzymując aparaty cyfrowe. O wynikach konkursu zadecydowało jury składające się z przedstawicieli Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, mediów oraz środowiska artystyczno-filmowego.

W efekcie konkursu powstały liczne, pomysłowe prace uczniów, na różny sposób przedstawiające temat gazu ziemnego. Jednak ten konkurs to także niezwykłe zaangażowanie dzieci i młodzieży mające na celu zwrócenie uwagi na proekologiczne aspekty korzystania z gazu ziemnego jako głównego źródła energii w życiu codziennym. Autorzy prac z pewnością przyczynili się w swoim najbliższym otoczeniu do dostrzeżenia wartości, jaką jest korzystanie z ekologicznych źródeł energii.

Negatywne konsekwencje spalania pozostałych paliw kopalnych widoczne są zawłaszcza  teraz – zimą, kiedy każdy z nas ogrzewa swój dom. Dzięki młodzieży, która podjęła ten trudny temat i przybliżyła nam walory gazu ziemnego, być może więcej osób zada sobie pytanie – czy nie niszczy niepotrzebnie swojego środowiska? Teraz wybór należy do nas – podkreśla Urszula Ptasińska-Wardyga z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, członkini jury konkursu.

Być może podjęcie tej decyzji ułatwi nam obejrzenie wszystkich prac konkursowych i przeniesienie się wraz z ich autorami w niesamowitą „Wyprawę po gaz ziemny”. Dowiemy się nie tylko, jakie są jego właściwości, i w jaki sposób jest wydobywany, ale również w jakich codziennych sytuacjach się z nim spotykamy i jaki jest jego wpływ na środowisko. Poznamy ponadto wiele fantastycznych postaci, które będą nam towarzyszyły i razem z nimi wyruszymy w tę niecodzienną podróż.

Zwycięskie prace są dostępne do obejrzenia na stronie internetowej Programu Szkoły dla Ekorozwoju: www.ekoszkola.pl.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię