Najłatwiej wszystko wrzucić do jednego kontenera przez domem. Jak to zwykle bywa ?najłatwiej? nie znaczy ?najlepiej? – w ten sposób mnożą się wysypiska, ale też nieodwracalnie niszczeje środowisko naturalne. Każdy śmieć ma swoje miejsce! Co więcej ? takie miejsce łatwo znaleźć.

Tradycyjnie
Już niemal na każdym osiedlu stoją kontenery na podstawowe rodzaje odpadów, które można ponownie przetworzyć. Rozpoznamy je łatwo po kolorach. Białe są przeznaczone dla białego szkła, zielone – kolorowego. Do żółtych wrzucamy tworzywa sztuczne, a do niebieskich – makulaturę. Jeśli chcemy zarobić parę groszy, część odpadów możemy posegregować w domu i sprzedać w najbliższym punkcie skupu.

Małe śmieci – duży kłopot
Czy wiesz, że jedna mała bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody? Teraz pomyśl, ile do tej pory sam wyrzuciłeś do kosza… Każdą baterię – czy to zwykły paluszek, czy zasilającą telefon komórkowy – trzeba zutylizować, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Specjalne pojemniki, przeznaczone do segregacji baterii, zazwyczaj znajdują się w wybranych instytucjach publicznych, np. szkołach lub sklepach, choćby z elektroniką. Można też poszukać specjalnych firm, które zajmują się utylizacją tego rodzaju odpadów.

Problem elektrośmieci
Baterie należą do grupy elektrośmieci, do której zaliczają się też dyskietki, taśmy magnetofonowe, kartridże, ale i duże odpady, takie jak lodówki, pralki czy telewizory. Sklepy z elektroniką mają obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu. – Niewielkie elektrośmieci, takie jak wkłady do drukarek, można wrzucać do specjalnych pojemników ustawionych w wybranych elektromarketach – mówi Marcin Adamski z firmy Eco Service, która prowadzi ogólnopolską zbiórkę pustych wkładów do drukarek w ramach programu Ecomind. – Wkłady można bezpłatnie wysyłać do nas także pocztą – wystarczy w kasie poprosić o specjalną kopertę. Niepotrzebną pralkę lub lodówkę, ciągle zdatną do użytku, zamiast wyrzucać, lepiej oddać potrzebującym. Akcje tego typu są regularnie organizowane przez różne organizacje pozarządowe.

Lek też szkodzi
Przeterminowane leki to bardzo niebezpieczne odpady. W żadnym wypadku nie można wyrzucać ich do toalety – oczyszczalnie ścieków sobie z nimi nie poradzą. Tabletki, syropy, maści i inne odpady farmaceutyczne oddajmy do apteki. W wielu znajdują się specjalne pojemniki, do których można wrzucać niepotrzebne leki.


Już niemal na każdym osiedlu stoją kontenery na podstawowe rodzaje odpadów. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię