Każdy z nas wyrzuca rocznie 56 opakowań szklanych nadających się do recyklingu. Aby zachęcić konsumentów do segregacji szkła, w najbliższy piątek i sobotę, 14 i 15 października br. odbędzie się zbiórka opakowań szklanych wymienianych na sadzonkę rośliny doniczkowej.

Już w nadchodzący piątek i sobotę klienci sieci Biedronka w sześciu miastach Polski będą mogli wziąć udział w II edycji akcji ekologicznej – "Pielęgnujemy EKOzwyczaje", zorganizowanej przez Biedronkę i Carlsberg Polska. Każdy, kto ma w domu opakowania szklane, takie jak butelki czy słoiki, będzie mógł je przynieść do sklepów Biedronka objętych akcją. Ta społeczna akcja odbędzie się w wybranych sklepach, znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu oraz Lublinie, w godzinach od 10.00 do 16.00.

Podczas edukacyjnej akcji "Pielęgnujemy EKOzwyczaje" na parkingach sklepów, w specjalnie oznakowanych namiotach będą wydawane wrzosy. W zamian za dostarczenie pięciu opakowań szklanych, klient otrzyma sadzonkę wrzosu. Jeden klient będzie mógł otrzymać maksymalnie trzy roślinki doniczkowe.

Docierając każdego dnia do blisko 2,5 mln klientów w 750 lokalizacjach w całej Polsce zdajemy sobie sprawę ze skali naszego działania i wykorzystujemy to w celu propagowania dobrych praktyk. Sukces ubiegłorocznej akcji skłonił nas do jej powtórzenia. W ten sposób uzupełniamy nasze codzienne działania związane z segregacją odpadów i ochroną środowiska.– mówi Sylwia Krzyżycka, Dyrektor Działu Kontroli Jakości Jeronimo Martins Dystrybucja.

Efekty wspólnej ubiegłorocznej akcji wskazują dużą potrzebę organizowania takich inicjatyw edukacyjnych. Od lat prowadzimy odpowiedzialną politykę ekologiczną i czujemy szczególną powinność wyjaśniania naszym konsumentom, co należy czynić z pustą butelką. Dlatego zachęcamy do segregacji odpadów i tak jak w przypadku tej akcji – promujemy recykling opakowań szklanych. –
mówi Adam Pawełas, Menedżer ds. Środowiska w Carlsberg Polska.

To bardzo skuteczna inicjatywa, dlatego w pełni ją popierając, po raz drugi objęliśmy nad nią patronat. Wierzymy bowiem, iż tego rodzaju działania promują w naszym społeczeństwie pozytywne i odpowiedzialne postawy wobec środowiska naturalnego i uwrażliwiają na potrzebę segregacji opakowań i recyklingu
– przekonuje doc. dr Monika Madej, Rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Komunikacja wydarzenia odbywa się na poziomie sklepów objętych tą akcją społeczną poprzez plakaty i ulotki. Materiały te przedstawiają mechanizm ekologicznej akcji oraz treści edukacyjne, które koncentrują się na korzyściach dla środowiska naturalnego, wynikających z właściwej segregacji odpadów szklanych. Ulotki prezentują jednocześnie prawidłowy sposób segregowania odpadów szklanych w domach i na osiedlach mieszkaniowych.

Akcją ekologiczną zostały objęte poniższe sklepy sieci Biedronka:
Poznań    ul. Bobrzańska 19   
Poznań    ul. Piątkowska 78
Poznań    ul. Łukaszewicza 43
Kraków    ul. Powstańców 3
Warszawa    ul. Zwoleńska 122/128
Warszawa     ul. Warszawska 42
Warszawa     ul. Światowida 53e
Lublin    ul. Wolska 8A
Lublin    ul. Magnoliowa 1
Lublin    ul. Diamentowa 19
Szczecin    ul. Janickiego 24
Szczecin    ul. Kresowa 1
Szczecin -Mierzyn    ul. Welecka 2
Wrocław    Armii Krajowej 37
Wrocław    ul. Kiełczowska 70

Czy wiesz, że…
 • Szkło jest materiałem powstałym przez stopienie w temperaturze do 1500°C piasku kwarcowego SiO2, wapienia CaCO3, i sody Na2CO3, a następnie szybkie schłodzenie.
   
 • Opakowania szklane zachowują smak i zapach produktów, są zdrowe i higieniczne (szkło i zawartość opakowania nie przenikają się i nie wchodzą w reakcje chemiczne). Nadaje się do recyklingu w 100% mogą być przetwarzane w nieskończoność, są estetyczne, praktyczne i eleganckie.
   
 • Szkło znane jest człowiekowi co najmniej od 6.000 lat. Pierwsze szklane opakowanie do piwa było używane w starożytnej Mezopotamii ok. 3.800 lat temu. Początkowo były to gliniane naczynia ze szklaną polewą, na kolejny postęp w zakresie wytwarzania szkła trzeba było poczekać do przełomu naszej ery, kiedy w basenie Morza Śródziemnego opanowano technikę dmuchania cienkich form szklanych przy pomocy metalowych rur, tzw. piszczeli.
   
 • Rzemieślniczy wyrób opakowań szklanych trwał aż do początku 19. wieku. Ówczesne butelki były grubościennymi flaszkami szklanymi i kamionkowymi, zamykanymi naturalnym korkiem, wyłącznie wielokrotnego użytku. Prawdziwą rewolucję w technice produkcji butelek przyniósł dopiero na przełomie 19./20. wieku wynalazek maszyny do automatycznego formowania opakowań szklanych, którego autorem był amerykański inżynier Michael J.Owens. Dzięki temu pomysłowi produkcja opakowań, takich jak butelki czy słoiki, stała się przystępna cenowo, a opakowania ze szkła zaczęły robić zawrotną karierę po 1920 roku.
   
 • Od lat 1930. zaczęła się epoka butelki zwrotnej, standardowej w kształcie, z etykietą papierową i zamykaną na kapsel. Butelka bezzwrotna zadebiutowała już w latach 1940., szczególnie była popularna w zaopatrzeniu armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Jednakże dopiero od końca lat 1970. stała się dostępna cenowo dla konsumenta.
   
 • Produkty ze szkła (butelki, słoiki itp.) w 100% nadają się do ponownego przetworzenia.
   
 • Każda butelka poddana recyklingowi pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godz.
 • Każdego roku w Polsce powstaje ok. 13 mln ton odpadów, z czego 3,5 mln ton odpadów to niewysegregowane odpady opakowaniowe. Odpady z tworzywa sztucznego, takie jak: butelki, torebki śniadaniowe, torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich odpadów, ale zajmują dużo miejsca – niemal 30% wszystkich odpadów. Każda tona wysegregowanego i poddanego recyklingowi odpadu to jedna tona mniej odpadów na wysypisku.
 • Dzięki segregacji odpadów o wiele mniej śmieci trafia na składowiska, z odzyskanego surowca można ponownie wytworzyć użyteczny produkt, oszczędzamy surowce naturalne (drewno, boksyt), kształtujemy postawy przyjazne środowisku.

Szkło nadaje się do recyklingu w 100%: może być przetwarzane w nieskończoność, jest estetyczne, praktyczne i eleganckie. / Fot. Martin Walls, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię