Przyjdź i dowiedz się więcej na temat najważniejszych wyzwań żywnościowych współczesnego świata oraz współzależności między krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa. W programie pokazy znakomitych filmów dokumentalnych, ciekawe dyskusje i warsztaty, wystawa oraz dobra muzyka. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny!

Program Festiwalu Świat na Talerzu oraz Nocy dla AfrykiI, Warszawa 14-15 października 2011
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Piątek, 14 października 2011
Warsztaty
Gdzie: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (www.nowywspanialyswiat.pl)

11.00-12.30 Warsztaty „(Nie)ziemskie interesy, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zawłaszczaniu ziemi” Prowadzenie: Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Jak to się dzieje, że lokalne społeczności tracą możliwość korzystania z ziemi, która dawała im pożywienie? Czy dążenie do zaspokojenia potrzeb żywieniowych jednego kraju może być wytłumaczeniem dla przymusowych wysiedleń w innym kraju? Jak mają się do tego prawa człowieka?
Może Ci się to wydać niewiarygodne, ale szacuje się, że zawłaszczenie ziemi dotyczy już prawie 80 milionów hektarów, czyli obszaru dwa i pół razy większego niż powierzchnia Polski. Przyjdź i dowiedz się, o co chodzi i co Ty możesz z tym zrobić.

12.45-14.15 Warsztaty „Głodni i przejedzeni – gra symulacyjna o globalnych współzależnościach w produkcji i dystrybucji żywności” Prowadzenie: Polska Zielona Sieć
Wciel się w rolę kenijskiego rolnika bądź plantatora kawy w Chile. Spróbuj sprzedać swoje towary na lokalnym rynku, wiedząc, że importowana żywność jest bezkonkurencyjna. Zmierz się ze skutkami zmian klimatycznych i spróbuj ochronić przed nimi swoje zbiory. Spróbuj sprzedać plony przedstawicielom korporacji przemysłu spożywczego. Zagraj z nami w grę symulacyjną, dzięki której zrozumiesz współzależności w globalnej produkcji żywności i dowiesz się, dlaczego w XXI wieku blisko miliard ludzi nadal cierpi głód oraz jak można temu zaradzić.

Pokazy filmów i dyskusje
Gdzie: Kino Wisła, Pl. Wilsona 2 (www.novekino.pl/kina/wisla)
15.00 „Mali: rolnicy trzymają straż” (Mali, les paysans veillent au grain), Francja 2010, reż. Jean-Louis Saporito i Agnès Faivre, 52 min.
O malijskich rolnikach broniących zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju. Czy model rolnictwa, który proponują, ma przyszłość?
16.00 „Piekielne połowy” (Une pêche d’enfer), Belgia 2006, reż. Vincent Bruno, 23 min., nagrody m.in. na festiwalach w Palm Springs i Limoges
O tym, jak bogate kraje eksploatują morskie zasoby państw afrykańskich i jakie ma to konsekwencje dla miejscowych społeczności.
16.30 „Głód” (Hunger), Niemcy 2010, reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, 89 min., m.in. nominacja do nagrody Adolfa Grimme
O zmaganiach jednostek, społeczności i organizacji w różnych częściach świata z jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów.
Po filmie dyskusja z udziałem ekspertów „Jak skutecznie walczyć z głodem na świecie?”|

Sobota,15 października 2011
Pokazy filmów i dyskusje
Gdzie: Kino Wisła, Pl. Wilsona 2 (www.novekino.pl/kina/wisla)
14.30 „Argentyna: soja głodu” (Argentine, le soja de la faim), Francja 2005, reż. Marie-Monique Robin, 23 min.
O konsekwencjach upraw genetycznie modyfikowanej soi w Argentynie. Niepokazywany dotychczas w Polsce reportaż autorki słynnego „Świata według Monsanto”.
15.00 „Czyste życie?” (Pura Vida?), Szkocja 2006, reż. Jan Nimmo, 29 min., nagroda m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CINESTRAT
O tragicznych skutkach stosowania agrochemikaliów na plantacjach ananasów i bananów w Kostaryce dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska.
„Wojny bananowe” (Banana Wars), Francja 2008, reż. Didier Fassio, 52 min.
O walce o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie.
Po filmach dyskusja z udziałem ekspertów „Czy handel między Globalną Północą a Globalnym Południem może być sprawiedliwy?”
17.00 „Planeta na sprzedaż” (Planet for Sale), Francja 2010, reż. Alexis Marant, 54 min., m.in. nominacja do nagrody Prix Europa
O zjawisku zawłaszczania ziem uprawnych na świecie i katastrofalnych skutkach, jakie może mieć dla drobnych rolników i krajów Globalnego Południa.

Noc dla Afryki
Noc dla Afryki I to impreza naświetlająca najgorętsze wyzwania dla kontynentu afrykańskiego i promująca polsko-afrykańską współpracę. W tym roku coroczna, czwarta już NOC DLA AFRYKI odbędzie się w ramach festiwalu ŚWIAT NA TALERZU. NOC DLA AFRYKI jest połączeniem wykładów, projekcji filmów, inspiracji, ciekawym koncertem oraz zabawą w rytmie Afryki.

Kiedy: 15 października 2011 (sobota)
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 w Warszawie

godz. 11.30-14.00 — WARSZTATY
Warsztaty pt. „Skutki zmian klimatu pogłębiają ubóstwo krajów Globalnego Południa – przykład Afryki”
Prowadzenie: Ola Antonowicz, Akcja dla Globalnego Południa

Dowiedz się, dlaczego mieszkańcy krajów Globalnego Południa najdotkliwiej odczuwają skutki zmian klimatu oraz dlaczego stanowią one ogromną przeszkodę w rozwoju i w walce z ubóstwem, przyczyniając się m.in. do nasilenia się zjawiska głodu.

godz. 18.30 — DYSKUSJA
„Rolnictwo, ziemia, klimat – Afryka i wyzwania żywnościowe XXI wieku” – dyskusja z udziałem ekspertów (Polska Zielona Sieć, Oxfam, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Polska Akcja Humanitarna). Gość specjalny: Natalia Alonso – szefowa biura Oxfam International w Brukseli.

godz. 21.00 — KONCERT ZESPOŁU DIKANDA
Niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy i prawdziwych emocji.

Wydarzenie towarzyszące
Czas: sobota, 15 października 2011, godz. 13.00-15.00;

Miejsce: Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat
Happening Instytutu Globalnej Odpowiedzialności na temat zawłaszczania ziemi: „Od jutra zamknięte”
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że o wykorzystaniu podwórka przed Twoim domem będą decydować przedstawiciele Wielkiego Biznesu wraz z sąsiadem z dołu, który podaje się za wyłącznego właściciela terenu? Czy wiesz, że nawet w krajach, w których wielu ludzi cierpi z powodu głodu, rządy odbierają ziemię lokalnym społecznościom i sprzedają ją zagranicznym inwestorom? Uprawiane na niej zboża nie trafiają na lokalny rynek, lecz są przeznaczane na eksport do bogatszych krajów, albo przerabiane na agropaliwa. Dlaczego, skoro żywność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, ważniejsze miałyby być interesy inwestorów? Na całym świecie, na Północy i na Południu, zawłaszczenie ziemi dotyczy już prawie 80 milionów hektarów, czyli obszaru dwa i pół razy większego niż powierzchnia Polski. Chcesz się dowiedzieć, o co chodzi i co możesz zrobić? Weź udział w happeningu: spotkaj przedstawicieli Wielkiego Biznesu, zobacz jak protestują kolumbijscy chłopi, dowiedz się skąd wyruszyła Karawana Przeciwko Zawłaszczeniu Ziemi. Powiedz: „TAK” dla prawa do wolności od głodu! Jeśli chcesz wziąć udział w przygotowaniach do wydarzenia, szukaj informacji dostępnych na stronie: www.silnepoludnie.pl

Happening odbywa się w ramach projektu: „Potrzebujemy naszej ziemi!” współfinansowanego w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011r., oraz jest częścią trzyletniej kampanii „Na swoim” finansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach programu EuropeAid. Organizator Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Partnerzy: Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Polska Akcja Humanitarna, Społeczny
Instytut Ekologiczny, Francuski Komitet na rzecz Solidarności Międzynarodowej,
Wegetariański Świat, Kuchnia.tv
Finansowanie: Festiwal dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie: www.globalnepoludnie.pl/Festiwal-SWIAT-NA-TALERZU-2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię