3 grudnia w Poznaniu odbył się Finał Turnieju Maszyn Wodnych w ramach wystawy „Technologie dla klimatu”. Turniej był skierowany do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i polegał na skonstruowaniu maszyny zamieniającej energię potencjalną wody na energię kinetyczną ruchu.

W konkurencji mocy maszyny były sprawdzane pod kątem mocy generowanej w warunkach zawodów. Moc oceniano poprzez pomiar czasu, potrzebnego na uniesienie 3 kg ciężar na wysokość 4 m. W konkurencji wydajności sprawdzano, która z maszyn najwydajniej uniesie 3 kg ciężar na wysokość 4 m. Mierzono ilość zużytej wody. W obu konkurencjach na wykonanie zadań przeznaczone są 3 minuty i 30 litrów wody. Maszyny nie mogą posiadać żadnej elektrycznej lub elektronicznej części.

Do udziału w Finale Turnieju stanęło 6 maszyn w konkurencji wydajności i 13 maszyn w konkurencji mocy. Były to maszyny, które prawo udziału w Finale wywalczyły w trakcie Eliminacji do Turnieju Maszyn Wodnych 2008, w Łodzi.

Wyniki Finału w konkurencji wydajności Turnieju Maszyn Wodnych 2008:
1.  Ubodzy ekolodzy Zespół Szkół Zawodowych,Wieliczka  5.2 litra
2.  Hydrozagadka Zespół Szkół Zawodowych, Wieliczka 5.9 litra
3.  Barlinek Górniak – Tim ZSP nr 1, Barlinek  6.6 litra

Wyniki Finału w konkurencji mocy Turnieju Maszyn Wodnych 2008: 
1.  Podlewacze Sahary Zespół Szkół Zawodowych,Wieliczka  6.6 sek.
2.  Tańczący z zaworami Zespół Szkół Zawodowych, Wieliczka 5.9 sek.
3.  Brainiac I LO im. gen. W. Sikorskiego, Włoszczowa 6.6 sek.

Patronem i gospodarzem Eliminacji do Turnieju jest: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Organizatorem wydarzenia było Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi (RCEE w Łodzi).

Fot. ZS2 w Sanoku
Źródło: www.turniej.a21.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię