W ramach Programu Edukacji Morskiej wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta.

W ramach tegorocznej edycji Programu Edukacji Morskiej przeprowadzony zostanie konkurs „Wszyscy dbamy o Bałtyk” adresowany do uczniów gimnazjów. Jako, że w ubiegłym roku konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, organizatorzy postanowili rozbudować jego formułę. Poprzednia edycja poświęcona była ekologii, natomiast w tym roku program akcji zostanie wzbogacony o edukację w zakresie bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. Realizatorzy dbają, nie tylko o poszerzanie wiedzy uczestników programu, lecz także o rozwój ich wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko. Ze względu na wyjątkowe walory dydaktyczne, w tym roku Konkurs Programu Edukacji Morskiej będzie skierowany nie tylko do młodzieży w Gdańsku, ale do uczniów wszystkich polskich gimnazjów.
 
Uczestnicy odpowiedzą na cztery pytania zamknięte z dziedziny ekologii i bezpieczeństwa, przygotowane we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku oraz napiszą pracę na temat – „Jak dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu – dbam o Bałtyk”. Celem konkursu jest uświadomienie współodpowiedzialności każdego mieszkańca Polski za czystość wody w Bałtyku oraz krzewienie zasad bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

Gimnazja biorące udział w konkursie zostaną wyposażone w materiały edukacyjne, które będą stanowiły pomoc naukową w procesie przygotowywania prac konkursowych. Wyboru szesnastu laureatów dokona jury, na podstawie spójnych i przejrzystych kryteriów. Nagrodą w konkursie „Wszyscy dbamy o Bałtyk” będą tygodniowe wakacyjne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej oraz rzeczowe nagrody ufundowane przez sponsorów.
 
Podczas edycji 2012 Programu Edukacji Morskiej uczniowie będą uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy zorganizowanym wspólnie z Komendą Miejską Policji w Gdańsku i Urzędem Morskim w Gdyni. Od pierwszej edycji programu w rejsy po wodach Gdańska wypłynęło już ponad 7 000 uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. A tylko w zeszłym roku, jachty pokonały trasę liczącą ok. 8 000 mil morskich. Podczas tegorocznej Pomorskiej Gali Żeglarskiej Program Edukacji Morskiej został wybrany Żeglarskim Wydarzeniem Społecznym Roku 2011. 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz.. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska oraz Grupa LOTOS.

Więcej:  www.programedukacjimorskiej.pl
 

Realizatorzy dbają, nie tylko o poszerzanie wiedzy uczestników programu, lecz także o rozwój ich wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko. / Fot. Aleksandr Greckas, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię