Pod takim hasłem realizowany jest projekt edukacyjny dotyczący gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa. W jego ramach w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Komprachcice na początku tygodnia odbyły się warsztaty i przedstawienia.

W dniach 8-9 kwietnia br. nasi edukatorzy odwiedzili szkoły i przedszkola w Wawelnie, Ochodzach, Domecku, Polskiej Nowej Wsi i Komprachcicach. Przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym ?Segregacja odpadów to żaden kosmos!?, w którym w łatwy i przystępny dla nich sposób dowiedziały się, jak segregować odpady oraz pomogły jego bohaterom rozwiązać kilka trudnych zadań związanych z odpadami, dzięki czemu Mok-Mok i Czuk-Czuk mogli wrócić swoją planetę.  Z kolei uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych uczestniczyli w prelekcjach, podczas których poszerzyli swoją wiedzę o zasadach segregacji, dowiedzieli się dlaczego jest ona tak ważna dla naszego środowiska oraz mogły w praktyce przetestować swoje umiejętności w tym zakresie. ? W ramach zajęć dzieci i młodzież nie tylko przypomniały sobie ogólne zasady dotyczące segregacji odpadów na terenie gminy, ale również dowiedziały się, jak postępować z odpadami, które sprawiają mieszkańcom najwięcej trudności, jak karton po mleku (do żółtego pojemnika!), przeterminowane lekarstwa (do apteki) czy też zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. do PSZOK lub punktów ich zbiórki zlokalizowanych w niektórych sklepach) ? podkreśla Małgorzata Sawicka, koordynator projektu z Działu Edukacji Ekologicznej Abrys, realizatora zajęć w szkołach i przedszkolach.

Oprócz powyższych działań w ramach kampanii ogłoszono również dwa konkursy:  plastyczny skierowany do przedszkolaków oraz na pracę przestrzenną pod hasłem ?Drugie życie odpadów?  dla uczniów szkół podstawowych. Gmina rozda również w ramach kampanii ulotki mieszkańcom na temat segregacji odpadów, a dzieciom w ramach różnych działań edukacyjnych drobne upominki.

Ponadto każda szkoła za udział w akcji otrzyma zestaw do segregacji odpadów, a każde przedszkole ławostół z elementami edukacyjnymi. Podsumowaniem całej kampanii będzie piknik ekologiczny dla dzieci ze szkół podstawowych kl. I-III, który odbędzie się 20 maja 2019 r. W ramach pikniku odbędzie się spektakl ekologiczny i zostaną także przeprowadzone ekologiczne warsztaty edukacyjne. Wydarzenie odbędzie się z udziałem Działu edukacji Ekologicznej ABRYS.

Kampania pn.: ?Wspólna akcja segregacja ? działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa? jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię