Proces rozkładu baterii alkaicznej trwa od 200 do nawet 450 lat. Przez ten czas, do środowiska emitowanych jest wiele niebezpiecznych substancji. Tak samo szkodliwe są inne elektrośmieci, takie jak stare komputery, zużyte lodówki czy mikrofalówki. Już w najbliższy weekend będzie można bezpiecznie ich się pozbyć w CH Auchan Łomianki!

Elektrośmieci, o ile nie są utylizowane w prawidłowy sposób, stanowią dla środowiska naturalnego ogromne zagrożenie. Z porzuconych w lesie czy na nielegalnych wysypiskach lodówek, pralek, telewizorów lub mikserów do gleby przedostają się liczne niebezpieczne substancje, takie jak rtęć czy związki bromu. To dlatego za ich wyrzucenie w nieodpowiednim miejscu wymierzane są wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych.

Takiej grzywny oraz niebezpieczeństw związanych z nieodpowiednim gospodarowaniem elektrośmieciami można jednak łatwo uniknąć, oddając zniszczony sprzęt elektroniczny i elektryczny do odpowiednich punktów. Już w najbliższy weekend, 16 i 17 marca, taki punkt powstanie na parkingu Centrum Handlowego Auchan Łomianki. W ramach akcji „Eko i trendy” każdy będzie mógł w nim zostawić zniszczony i niepotrzebny sprzęt. Za każdą przyniesioną do punktu baterię, lodówkę, telefon czy suszarkę uczestnicy akcji zostaną nagrodzeni ekotorbą.

Celem zbiórki jest uświadomienie mieszkańcom gminy i okolic, jak niewiele potrzeba, by przyczynić się do ochrony środowiska oraz jak ogromne znaczenie ma troska o nie. Segregacja śmieci, a w szczególności elektrośmieci jest niezwykle istotna, gdyż tego typu odpady powodują zatrucia gleb i wód w okolicy
– zauważa Anna Gospodarek, menedżer CH Auchan Łomianki.

W ramach proekologicznej akcji „Eko i trendy” CH Auchan Łomianki przygotuje również wyjątkową atrakcję dla najmłodszych. Pod okiem Dominiki Naborowskiej, cenionej inicjatorki imprez recyklingowych w Warszawie, maluchy będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach tworzenia ekobiżuterii. Podczas zajęć, młodzi artyści dowiedzą się, jak z pozornie niepotrzebnych przedmiotów stworzyć wyjątkowe i przyjazne środowisku broszki, kolczyki i pierścionki. W ruch pójdą nie tylko guziki, koraliki czy cekiny, ale także plastikowe butelki, taśmy z kaset VHS czy makulatura. Warsztaty z pewnością nauczą najmłodszych twórczego recyclingu i nieszablonowego podejścia do przedmiotów codziennego użytku.

Akcja „Eko i trendy” ruszy w najbliższy weekend, 16 i 17 marca. Zbiórka elektrośmieci na parkingu CH Auchan Łomianki odbędzie się w godzinach 10-18. Kreatywne warsztaty tworzenia ekobiżuterii dla dzieci zaplanowano na sobotę, 16 marca na terenie galerii w godzinach 12.00-18.00.

Elektrośmieci, o ile nie są utylizowane w prawidłowy sposób, stanowią dla środowiska naturalnego ogromne zagrożenie. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię