W Gimnazjum im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnym już wkrótce odbędzie się Wielka Szkolna Zbiórka Elektrośmieci ? 29.04.2013 r., godz. 8.30-14.00. Szkoła leżąca na obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego jest inicjatorem i pomysłodawcą wielu akcji wspierających zarówno właściwe zachowania konsumenckie, jak i praktyczne aspekty ochrony przyrody i ochrony środowiska.

W tym roku grupa uczniów realizująca projekt edukacyjny  w ramach ogólnopolskiego konkursu pn. „Drugie życie elektrośmieci” dzieli się wiedzą o zasadach postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.  Liczne działania, tj. debaty, konkursy, happeningi jednoczą społeczność lokalną.

Grupa projektowa o wdzięcznej nazwie „BioKomary” podejmując się inicjatyw dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego działa na rzecz dobra nas wszystkich i otaczającego  środowiska.

Nasza szkoła nosi przepiękne imię „Przyrodników Polskich”, leży na terenie obszaru chronionego  – zarówno imię, jak i położenie zobowiązuje niejako do działań na rzecz środowiska. Takie właśnie inicjatywy podejmujemy zawsze z ochotą i zapałem. Przypominamy ludziom, że rzeczy typu odkurzacz, stary telefon, ładowarka, suszarka, popsute słuchawki, MP3, radia i inne tego rodzaju przedmioty nie nadają się na zwykłe śmieci, gdyż są to elektrośmieci, czyli ten typ odpadów, który ma w sobie całe mnóstwo cennych elementów i rzadkich pierwiastków, które można odzyskać, przetworzyć i powtórnie wykorzystać. Liczymy na to, że dzięki naszym działaniom ludzie zmienią swoje postępowanie i zaczną dbać o środowisko oraz nasze wspólne dobro – planetę.

Grupa projektowa stworzyła też filmik promujący wizję lepszej przyszłości zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zachęcamy wszystkich do jego obejrzenia i zagłosowania na stronie („Marzenie o lepszym jutrze –  Biokomaroland”). Pragniemy uzmysłowić innym jak ważne jest właściwe postępowanie z tego typu elektroodpadami. W czasie działań edukacyjnych tworzymy też proste gry i zabawy dla młodszych kolegów i koleżanek . zachęcamy do zapoznania się z przykładem naszych.

Marzena Fedorowicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię