?Wiatrak jaki jest, każdy widzi?. A już na pewno warto, aby każdy z bliska sam zobaczył i ocenił, jak pracuje nowoczesna turbina wiatrowa. W ramach akcji ?Lato z Wiatrakami? ze Szczecina wyrusza specjalny ?Wiatrobus? z grupą młodych ekologów, którzy zachęcają do poznawania energetyki wiatrowej.

„Wiatrobus” kończy swoją trasę na Przystanku Woodstock, gdzie dojdzie do próby bicia rekordu w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców. Uroczysty Start akcji 2 lipca 2012 r, o godz. 12 z parkingu przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jako pierwszy Wiatrobusem pojedzie Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Akcję „Lato z Wiatrakami” organizuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które już kolejny rok zachęca, abyśmy podczas naszych wakacyjnych podróży odwiedzali działające w Polsce parki wiatrowe.

– To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tego źródła energii i skonfrontować dotychczasową opinię z faktami – przekonuje Krzysztof Prasałek prezes PSEW. – To już druga edycja akcji „Lato z Wiatrakami”, w której namawiamy do osobistych, wakacyjnych „bliskich spotkań z wiatrakiem”. Każdy z nas może przekonać się, jaki jest faktyczny hałas generowany przez turbinę, w jakiej odległości od wiatraka przestajemy go słyszeć. Można obserwować przyrodę, jak na urządzenia reagują ptaki i czy faktycznie są one niebezpieczne. Własna obserwacja pozwala też na ocenę, jak wiatraki wpływają na krajobraz i estetykę otoczenia. Wiatraki to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też jedyna tak przejrzysta fabryka prądu.

 „Wiatrobus”, z ekipą młodych wolontariuszy będzie odwiedzał turystyczne miasta na wybrzeżu. Trasa prowadzi też na Warmię i Mazury, gdzie trwa społeczna debata nad przyszłością i zasadami budowy farm w tym cennym krajobrazowo regionie. Wolontariusze PSEW będą między innymi organizować happeningi na polskich plażach, w tym konkursy plastyczne, rzeźbiarskie i pokazy latawcowe.

Szczecin daje przykład

„Wiatrobus” nieprzypadkowo zaczyna swą trasę w Szczecinie. Zachodniopomorskie jest liderem jeśli chodzi o produkcję energii z tego źródła.

– W naszym województwie energetyka wiatrowa rozwija się nie tylko dynamicznie, ale też mądrze i poszanowaniem ludzi i przyrody – mówi K. Prasałek. – W województwie mamy ponad 630 MW zainstalowanej mocy, ale co warto zauważyć w stosunkowo niewielkiej licznie farm wiatrowych (35 instalacji). To oznacza, że budujemy parki wiatrowe duże, nowoczesne i wydajne. Muszę podkreślić, że zrównoważony rozwój tej technologii jest możliwy dzięki jednej polityce i ścisłej współpracy inwestorów, samorządów lokalnych i władz województwa.

Zachodniopomorskie, to nie tylko lider jeśli chodzi o produkcje. To właśnie w naszym regionie powstało najwięcej nowym miejsc pracy w tej branży. O tym, że wiatr napędza skutecznie gospodarkę przekonują między innymi: fabryka śmigieł LM Glas Fiber w Goleniowie, firma KK Electronic która produkuje systemy sterowania dla energetyki (m.in. wiatrowej) i przemysłu, czy międzynarodowe konsorcjum KSO, które chce budować wieże dla morskiej energetyki wiatrowej na terenie Stoczni Gryfia.

Latawce nad Przystankiem Woodstock. Bijemy rekord!

„Wiatrobus” kończy swój rajd na Przystanku Woodstock, gdzie planowana jest „przymiarka” do próby bicia rekordu Guinnessa w tej „dyscyplinie”. „Największa ilość jednocześnie wypuszczonych latawców” to wspólna inicjatywa WOŚP, Allegro, Fundacji All For Planet i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Allegro na Przystanku Woodstock tradycyjnie organizuje bicie rekordu w „eko-dyscyplinach”. Rok temu spektakularnym sukcesem zakończyło się bicie Rekordu Guinnessa na Największą Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni, dwa lata temu Woodstockowicze zagrali w największej Recyklingowej Orkiestrze Świata. W tym roku uczestnicy festiwalu będą przepompowywać wodę do specjalnego zbiornika-ekranu. Tegoroczny festiwal poświęcony jest głownie ekologicznej sile wody, ale organizatorzy chcą też pokazać, jak ogromną energię niesie w sobie wiatr.

– Wiatr to jeden z eko-żywiołów, które towarzyszą nam na co dzień i które pokazujemy co roku na Przystanku – mówi Krzysztof Śpiewek z fundacji All For Planet – chcemy pokazać moc wiatru, chcemy pokazać, że może być on źródłem czystej odnawialnej energii. Wspólnym wypuszczeniem latawców chcemy też pokazać samą energię Woodstockowiczów, którzy od lat udowadniają jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami.

Przed uczestnikami festiwalu niełatwe zadanie. Oficjalny rekord Guinnessa należy do palestyńskich dzieci, które w lipcu 2011 roku wypuściły ponad 12 tysięcy latawców na plaży Al. Waha w Strefie Gazy. W tym roku w Kostrzynie nad Odrą Woodstockowicze spróbują wznieść jak największą ilość kolorowych latawców w spontanicznej, otwartej formule. Bez oficjalnego wpisu do Księgi Rekordu Guinnessa, ale jeśli ta „próba generalna” się powiedzie, to niewykluczone, że powalczymy o oficjalny rekord na kolejnej edycji Przystanku.

Wiatr na Przystanku Woodstock będzie też złapany nie tylko w czasie bicia rekordu, ale też artystycznie. W strefie NGO powstanie namiot Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, gdzie można będzie „namalować i rzeźbić wiatr” w ramach specjalnych warsztatów.

PSEW

Tekst został opracowany w ramach kampanii informacyjnej realizowanej „Lato z Wiatrakami”. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej chce zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Materiał może być publikowany nieodpłatnie przez media, samorządy oraz organizacje pozarządowe. Prosimy o przesłanie informacji o publikacji: [email protected]. W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Strona internetowa akcji www.wiatrobus.pl

Strona FB www.facebook.com/wiatrobus

Informacja i kontakt dla Mediów

Piotr Biniek

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

tel. +48 91 48 62 533

e-mail: [email protected]

tel. kom. 698644484

Trasa przejazdu Wiatrobusu może ulegać drobnym zmianom. Prosimy śledzić na bieżąco naszą stronę i stronę fanpage.

Start rajdu  02.07.2012, godz. 12.00 Wały Chrobrego, Szczecin

 02 lipca -Szczecin

 03-04 lipca –Świnoujście, Międzyzdroje

 05 lipca – Dziwnów

 06 lipca –Dziwnówek

 07 – 11 lipca –Trzęsacz (Rewal) Trzebiatów, Mrzeżyno, Rogowo.

 12 lipca –Kołobrzeg

 13 lipca –Mielno

 14-17 lipca –Darłowo – Postomino, Ustka, Łeba.

 18-21 lipca –Władysławowo-Puck – Gdańsk – Sopot

 22-23 lipca –Kisielice.

 24 lipca – Elbląg

 25 lipca Ostróda

 26 lipca Olsztyn

 27 lipca Mrągowo

 28 lipca Mikołajki

 29 lipca Giżycko

 30-31 lipca  – przejazd do Kostrzyna na Odrą.

 01-05 sierpnia udział w Przystanku Woodstock.

 05 sierpnia – przyjazd do Szczecina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię