Urlop blisko natury dla miłośników miast, samotników, obieżyświatów i nowoczesnych turystów? To da się zrobić! Przedstawiamy 5 najciekawszych miejsc, o których każdy ekolog powinien pomyśleć planując wakacje 2012 roku.

1.    Vitoria-Gasteiz
Miasto w północnej Hiszpanii jest stolicą Kraju Basków. i Zieloną Stolicą Europy 2012 roku. Prestiżowy tytuł wywalczyło dzięki tworzeniu zielonych przestrzeni z terenów zdegradowanych oraz wzorcowemu ograniczeniu zużycia wody. To, zaledwie trzystutysięczne, miasteczko imponuje również "zielonym" zagospodarowaniem – każdy mieszkaniec do najbliższego parku ma maksymalnie 300 metrów!
 
2.    Norwegia
Kraj obejmującyzachodnią część Półwyspu Skandynawskiego jest dla ekologii rodzajem wzoru z Sevres – nie na darmo tutejsza turystyka promuje się sloganem "Powered by Nature". Malownicze miasteczka, monumentalne łańcuchy górskie i unikatowe krajobrazy, których charakterystycznym elementem są fiordy, to idealny kierunek wakacyjny dla piechurów-samotników. Norwegia razem z Islandią jest najsłabiej zaludnionym krajem w Europie.
 
3.    Beskidy
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Najmłodsze górskie pasmo w Polsce to doskonały wybór dla turystów, którzy chcą spędzić kilka dni na łonie natury, bez konieczności odbywania dalekich podróży. Ekomaniacy będą mieli okazję zwiedzić kilka parków narodowych oraz podziwiać, charakterystyczny dla tego regionu, piątrowy układ roślinności. Przy odrobinie szczęścia może nawet uda się spotkać borsuka, głuszca albo salamandrę plamistą. Beskidy to również miejsce interesujących działań ekologicznych. Jedną z nich jest "Oddaj kartridż, posadź drzewo". W ramach akcji, należąca do Grupy Black Point, spółka Eco Service razem z Klubem Gaja i Lasami Państwowymi posadziła tam już 7 tysięcy drzew.
 
4.    Malmö
Ciekawy pomysł na wakacje dla osób, które nie radzą sobie z upałami. Społeczność miasta nazywanego "Brzuchem Szwecji" została zaliczona przez Komisję Europejską do ekologicznie wzorcowych "100 społeczności" w kampanii na rzecz wykorzystania energii odnawialnej (Campaign for Take-Off). Ponadto w ciągu ostatnich lat metropolia zrealizowała niezwykle ambitny program, który miał na celu zmianę wizerunku z miasta przemysłowego na "zielone". Dodatkowym atutem Malmö jest bliskość Kopenhagi. Stolica Danii to również łakomy kąsek dla turystów z ekologicznym zacięciem – to tutaj najczęściej goszczą prestiżowe konferencje klimatyczne.
 
5.    Masdar City

Wiele miast zabiega o tytuł ekologicznego lidera, ale w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już od 2006 roku powstaje metropolia, które zdeklasuje wszystkich rywali. W Masdar energia będzie pochodzić w 100% z odnawialnych źródeł, 99% odpadów zostanie ponownie wykorzystanych, środki transportu poruszające się w obrębie miasta nie będą emitowały dwutlenku węgla, a zużycie wody będzie o połowę niższe od dotychczasowego średniego zużycia przez mieszkańca na terenie emiratu. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2016 rok, więc można już powoli planować wyprawę na Bliski Wschód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię