Czy pracownicy Waszej firmy kupują wodę w dużych kilkulitrowych butelkach? Czy zbierają makulaturę? Czy wyłączają nieużywane urządzenia z funkcji stand-by? A czy uczestniczyli już w ekologicznym wyjeździe integracyjnym? Taka właśnie nagroda przypadnie zespołowi, który weźmie udział w konkursie na Eko-biuro. Zgłoszenia można przesyłać do 10 października. Nie trzeba spektakularnych działań, by prowadzić ekologiczne biuro. Organizatorem konkursu jest krakowska Fundacja Aeris Futuro.

Najważniejszym punktem kampanii „Sukces to Twoje naturalne środowisko” jest Dzień Eko-biura, którego obchody odbędą się 1 października. Wszystkie firmy oraz instytucje zapraszamy z tej okazji do podzielenia się z nami swoim wkładem w ochronę środowiska poprzez udział w konkursie na najbardziej efektywny sposób obchodów Dnia Eko-biura. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie do konkursu oraz realizacja akcji ekologicznej w miejscu pracy i udokumentowanie jej. Co ważne, ekologiczną akcją nie musi być wyłącznie działanie spektakularne: eko-biuro jest przyjazne środowisku, bo, przykładowo, jego pracownicy dojeżdżają do niego na rowerach lub wspólnie jednym samochodem, segregują śmieci, drukują dwustronnie lub dbają o wyłączanie urządzeń z funkcji stand-by – i takie właśnie wybory i decyzje podjęte przez pracowników biurowych Fundacja Aeris Futuro pragnie premiować w ogłoszonym konkursie. Zgłoszenia i relacje proszę przesyłać na adres [email protected] do dnia 10 października 2010. W wyborze najlepszych raportów jury będzie kierować się efektywnością ekologiczną danego przedsięwzięcia, a także pomysłowością i zaangażowaniem organizatorów. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 20 października podczas Targów Dobrych Praktyk w Warszawie. Zwycięski zespół konkursowy otrzyma zaproszenie na ekologiczny wyjazd w atrakcyjne przyrodniczo tereny.

W ramach projektu uruchomiono bezpłatną, dwumiesięczną platformę e-learningową, do której można się zapisać za pośrednictwem strony www.aeris.eko.org.pl. Rozsyłane pocztą wirusową e-porady w atrakcyjnej wizualnie formie przedstawiają podstawowe aspekty funkcjonowania eko-biura, a dodatkowo odsyłają do artykułów, filmów i innych materiałów multimedialnych. Udział w kampanii umożliwia firmom i instytucjom publicznym również skorzystanie z bezpłatnych porad dotyczących organizacji zielonych wydarzeń, czyli takich, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędności energii i materiałów (www.zielonewydarzenia.pl).

Dzień eko-biura – jako początek dobrych praktyk – lista codziennych działań w biurze!

1. Przyjedź do pracy rowerem lub środkiem transportu publicznego, jeśli nie ma takiej możliwości postaraj się, aby w twoim samochodzie nie było wolnych miejsc – wspólny dojazd do pracy to oszczędność i mniejsza emisja CO2 do atmosfery!
2. Kawa, herbata? – gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz!
3. Twoje eko – drugie śniadanie! Eko – czyli dobre dla Ciebie i środowiska: nie używaj jednorazowych opakowań plastikowych, jedz świeże, lokalne i sezonowe produkty, spróbuj dań wegetariańskich!
4. Posegreguj wszystkie wyprodukowane śmieci i wyrzuć je do odpowiednich pojemników – jeśli nie ma ich w twojej okolicy pomóż je zorganizować!
5. Drukuj dwustronnie! Zbieraj makulaturę – stare jednostronne wydruki użyj jako notesu na podręczne notatki!
6. Wodę kupuj w dużych kilkulitrowych butelkach, najlepiej z lokalnych źródeł!
7. Wyłącz nieużywane urządzenia z funkcji stand-by – która niepotrzebnie pochłania energię! Nie zostawiaj ładowarki podłączonej do gniazdka, gdy jej nie używasz!
8. Nikogo nie ma na korytarzu? – wyłączaj światło w nieużywanych w danym momencie pomieszczeniach! Zamień żarówki na energooszczędne!
9. Ogranicz klimatyzację a chłodne dni ogrzewanie wyreguluj do minimum – załóż sweter!
10. Zamiast kolejnej kawy – zrób sobie przerwę – 5 minut na świeżym powietrzu lub w przewietrzonym pomieszczeniu sprawi, że efektywność twojej pracy wzrośnie!

Więcej dobrych praktyk w Eko-biurze: www.aeris.eko.org.pl

Wskazówki oraz regulamin konkursu na stronie: www.aeris.eko.org.pl. Konkurs jest częścią kampanii Sukces to Nasze Naturalne środowisko, która odpowiada na potrzebę pogłębiania świadomości ekologicznej pracowników firm i instytucji publicznych. Idee zrównoważonego rozwoju mogą być spełnione w miejscu pracy poprzez stworzenie tak zwanego „eko-biura”, w którym oszczędnie gospodaruje się energią i innymi zasobami (np. papier, woda) oraz organizację „zielonych wydarzeń”. Zielone wydarzenia to takie, którym na każdym etapie towarzyszy dbałość o minimalizację ich negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie o maksymalizację ich pozytywnego oddziaływania na społeczności lokalne. Więcej na stronie: www.zielonewydarzenia.pl.

Kampania edukacyjno-promocyjna dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia” jest wspierana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Ministerstwo Środowiska.

Patronami Kampanii Zielone Wydarzenia są: Ministerstwo Gospodarki, Województwo Małopolskie, Krakow Convention Bureau.

źródło: Fundacja Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię