Od dziś aż do końca października w warszawskiej Zachęcie i na murach Barbakanu można oglądać kilkadziesiąt rysunków dziecięcych z całego świata, które zostały nagrodzone w 19. Międzynarodowym Konkursie Malarskim dla Dzieci nt. Ochrony Środowiska Naturalnego pt. ?Bioróżnorodność? organizowanym przez UNEP we współpracy z firmą Bayer.

Podczas wernisażu ogłoszono oficjalne rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu w Polsce. Jej hasłem jest „Życie w lasach”, temat dający ogromne możliwości wykazania się artystyczną ekspresją i wyobraźnią, a jednocześnie będący bardzo bliski najmłodszym na całym świecie. Wernisażowi towarzyszyły warsztaty rysunkowe dla dzieci z warszawskich szkół. Poprowadził je Tomasz Zubilewicz, a dziecięce prace podziwiać mogli m.in. ambasadorowie z kilkunastu krajów, z których rysunki znalazły się na wystawie. Całość wernisażu poprowadziła Dorota Wellman.

Z myślą o przyszłych pokoleniach prowadzimy badania nad innowacyjnymi produktami i technologiami, ograniczamy emisję dwutlenku węgla w naszych fabrykach, wspieramy młodych naukowców i społeczne projekty edukacyjne promujące zasady zrównoważonego rozwoju. Nasze produkty mają służyć ludziom i zwiększać komfort ich życia, zgodnie z misją Bayer: Science For A Better Life. Wierzymy, że rozwój nauki oraz edukacja młodych ludzi pozwoli im w przyszłości zaangażować się w działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na naszej planecie. Bo oni będą w swym zawodowym życiu naukowcami, inżynierami, biznesmenami i menadżerami decydującymi o tym, jaki będzie świat. Od lat angażujemy się również w organizację Międzynarodowego Konkursu Malarskiego dla Dzieci. Dzięki wystawom w Zachęcie i na Barbakanie liczba prac nadsyłanych na konkurs z Polski systematycznie rośnie. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia wystaw, a przede wszystkim do licznego udziału w nowej edycji konkursu – mówi dr Dirk Ehle, Prezes Zarządu Bayer.

W tym roku laureatką konkursu została 14-letnia Tin Chi Ting Coco z Hongkongu. Na jej rysunku ciemna ręka symbolizująca zniszczenie środowiska naturalnego usuwa i przestawia elementy tworzące bioróżnorodność Ziemi. Coraz więcej ich znika z podstawy, na której opiera się świat, co zagraża Ziemi upadkiem. Ale jeszcze nie jest za późno: planetę można uratować, np. dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i energii wiatru oraz recyklingowi. Takie jest przesłanie obrazka, który Jury uznało za najlepszy w tej edycji konkursu.

2010 rok był rekordowy. Swoje prace nadesłało ok. 600 000 dziewcząt i chłopców w wieku 6-14 lat z 95 krajów. Ponadto w Chinach odbył się specjalny konkurs rysunkowy. Przyciągnął on 2,6 mln dzieci, co zwiększyło łączną liczbę uczestników do rekordowych 3,2 mln. Następnie 20 najlepszych rysunków z Chin wzięło udział w 19. Międzynarodowym Konkursie Malarskim dla Dzieci na temat ochrony środowiska naturalnego. Ponieważ ONZ ogłosiła rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, tematem tegorocznego konkursu było hasło „Bioróżnorodność: powrót do natury”.

Niezależne jury wybrało zwycięzców na szczeblu ogólnoświatowym oraz sześciu zwycięzców regionalnych z Europy, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Azji Zachodniej oraz Dalekiego Wschodu. Otrzymają oni nagrody podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się na Międzynarodowej Konferencji Młodzieży TUNZA w japońskim mieście Nagoya pod koniec października. Na ceremonii będzie obecnych wielu polityków i reprezentantów międzynarodowych organizacji ochrony środowiska, a także około 100 dzieci w wieku 6-14 lat z ponad 80 krajów. W dniach 20-26 października w Nagoyi wszyscy oni będą dyskutować nad sposobami ochrony gatunków na całym świecie.

Zaproszenie na 20. Międzynarodowy Konkurs Malarski dla Dzieci na temat ochrony środowiska naturalnego

W związku z ogłoszeniem przez ONZ Międzynarodowego Roku Lasów mottem konkursu rysunkowego w 2011 r. będzie „Życie w lasach”. Już teraz dzieci z całego świata mogą przedstawiać swoje pomysły dotyczące tego, jak przeciwdziałać zniszczeniu naturalnych warunków życia organizmów. W konkursie, który potrwa do 5 czerwca 2011 r. (Dzień Ochrony Środowiska), mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6–14 lat. Zgłoszenia muszą zostać wysłane najpóźniej do 15 kwietnia 2011 r.

Rysunki powinny być wykonane na papierze w formacie DIN A4 lub A3. Z tyłu należy umieścić imię i nazwisko, wiek, adres, numer telefonu i adres e-mail uczestnika lub jego rodzica albo opiekuna prawnego. Można używać wszelkich materiałów plastycznych. Rysunki nie mogą być zgłoszone na żaden inny konkurs plastyczny.
 

Wernisaż. / Fot. Bayer

Śniadanie z ambasadorami. / Fot. Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię