glass bottles of different colors

Szacuje się, że szkło poużytkowe stanowi aż 10% odpadów komunalnych. Ten niezwykle plastyczny surowiec może jednak mieć ?drugie życie?. Coraz częściej jest inspiracją dla artystów, designerów, architektów i pasjonatów.

Znaczenie recyklingu szkła w sztuce będzie można docenić podczas specjalnych pokazów zorganizowanych na targach Glass w Poznaniu. Nie zabraknie oryginalnych technik, soczystych kolorów i inspirujących spotkań.

Targi Glass, które potrwają od 20 do 23 listopada to jedyne profesjonalne targi branży szklarskiej. W ciągu tych czterech dni teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę szklanych trendów w branży. Oferta prezentowana na Glass, w ocenie wystawców, wpływa na wybór nowoczesnych technologii i wzrost automatyzacji. Na targach będzie można śledzić rozwiązania z wykorzystaniem szkła w budownictwie i architekturze.

Pokazy, których się nie zapomina

Pokazy zdobienia szkła to od lat stały punkt programu targów Glass. W tym roku w specjalnie zaaranżowanej strefie szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny a konkretnie znaczenie recyklingu szkła w powstawaniu elementów artystycznych.

– Wszyscy zainteresowani wykorzystaniem tego surowca w sztuce będą mogli obejrzeć zdobienie szkła recyklingowego grawerowaniem a także artystyczny recykling i upcykling szkła w technologii fusingu i termoformowania. Efekt wizualny jest niesamowity! Co roku staramy się prezentować inne techniki zdobienia szkła. Zapraszani są nowi partnerzy. Tych pokazów nie można przeoczyć! ? zachęca do udziału w wydarzeniu Marta Szydłowska, dyrektor targów GLASS.

Program pełen inspiracji

Pokaz powstawania kompozycji witrażowych wykonywanych techniką Tiffany?ego w duchu „zero waste” pokaże Szklana Pracownia. Do zbudowania witrażu zostaną wykorzystane fragmenty uszkodzonego szkła stołowego, szkło ornamentowe z odzysku, szkło witrażowe oraz inne elementy uważane powszechnie za zbędne czy niepotrzebne. Chętni do wzięcia udziału w pokazie będą mogli przynieść również swoje szkło.

Z kolei firma Molokai pokaże jak wykonywać detale, zwykle używane w pracach fusingowych za pomocą palnika tlen-propan-butan a także szkło topione przy pomocy mikrofalówki.

Fusing (z ang. fuse ? stapiać) to specjalna technologia obróbki cieplnej szkła. Polega na łączeniu pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach ? w całość przyjmującą odpowiednie formy przestrzenne. Stapianie szkła dokonuje się w zakresie temperatur od 680oC do 830oC. Do fusingu idealnie nadaje się kolorowe szkło recyklingowe. Czas do Bożego Narodzenia `biegnie coraz szybciej, nic więc dziwnego, że w pokazach na targach GLASS pojawią się także motywy świąteczne. Warsztaty z grawerowania szklanych ozdób choinkowych połączonych z fusingiem pokaże Jackbud.

Jak wyglądają naczynia wykonane ze szkła odpadowego? Przykłady takiej artystycznej sztuki użytkowej będzie można zobaczyć dzięki pokazom Pracowni Tynka, która zaprezentuje termoformowanie szkła odpadowego i wykonywanie z niego naczyń. Nowe misy, talerze czy kubki powstałe w wyniku spłaszczania i łączenia w piecu zużytych butelek, nabiorą nowych funkcjonalności i nowej estetyki. Doskonale wpisują się także w trend recyklingowania szkła.

Do świata wyjątkowych barw zaprosi uczestników firma VAG, która pokaże od ?A? do ?Z? proces powstawania witraży żywicznych.

Duch krośnieńskiej tradycji w Poznaniu

Słynne na całym świecie szklane dziedzictwo Krosna zostanie zaprezentowane właśnie na targach Glass. Centrum Dziedzictwa Szkła będzie jednym z wystawców. Nie zabraknie opowieści o historii znanego od dziesięcioleci krośnieńskiego szkła oraz widowiskowych pokazów hutniczych.

– W trakcie pokazów prowadzonych przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie,  przedstawimy formowanie szkła za pomocą palnika gazowego. W ramach tego warsztatu mistrz tej trudnej techniki formowania szkła na gorąco, na oczach widzów wyczarowuje ze stopionego w płomieniu szkła niewielkich rozmiarów kolorowe cudeńka tj. zwierzątka, kwiaty lub wszystko to o co poproszą oglądający pokaz. Metoda ta jest niebywale efektowna i przyciąga uwagę wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu tego warsztatu ? przekonuje Witold Słowik z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Targi Glass odbędą się 20-23 listopada 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Więcej na: www.targiglass.pl

Fot. Depositphotos/deb-37

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię