Płetwonurkowie z koszalińskiego klubu ?Mares? od wielu lat wydobywają śmieci z jezior i rzek województwa zachodniopomorskiego.

W tym roku dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu w Szczecinie pozwoliło wzbogacić tegoroczną akcję sprzątania o edukację ekologiczną. Podczas gdy płetwonurkowie przeszukiwali dno, brzegi akwenu sprzątała młodzież. Dla uczestników akcji zorganizowano również konkursy ekologiczne z nagrodami.Płetwonurkowie z  klubu „Mares” są  oddziałem ratownictwa wodnego działającym w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 13 lat klub organizują Spotkania Ekologiczne Płetwonurków, podczas których sprzątają dno jezior, a przy okazji prezentują wydobyte śmieci, co pozwala uświadomić skalę zanieczyszczenia wód śródlądowych (niewidoczną, tak jak np. zanieczyszczenia lasów). Nurkowanie jest na tyle atrakcyjne, że zawsze przyciąga mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu sprzątanego przez płetwonurków z „Maresa” zbiornika wodnego. 
 
W tym roku płetwonurkowie postanowili  wzbogacić akcję o edukację ekologiczną w zakresie ochrony środowiska wodnego.  Dzięki ich inicjatywie sprzątnięto nie tylko dno jeziora, ale również jego brzegi. W tym roku odbyły się już trzy takie spotkania ekologiczne: w miejscowości Wielin nad jeziorem Trzcińsko (gmina Polanów), w Wałczu – jezioro Zamkowe i w Poroście nad jeziorem Chlewno (gmina Bobolice).  Dodatkowo płetwonurkowie z posprzątali 3 km koryta Radwi (podczas Ekologicznego Festynu Rodzinnego „Radew – energia życia”, zorganizowanego przez Starostwo Koszalińskie – również dofinansowanego przez WFOŚiGW) oraz dno części jeziora Rosnowo. Dotychczas w akcjach wzięło udział około 250 uczestników a płetwonurkowie spenetrowali i oczyścili prawie 70 tys. metrów kwadratowych podwodnej, przybrzeżnej części jezior.
 
W najbliższym czasie planowane są kolejne takie działania: w Białym Borze (30 lipca) i Ińsku (3 września).
 

Podczas gdy płetwonurkowie przeszukiwali dno, brzegi akwenu sprzątała młodzież. / Fot. WFOŚiGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię