Ścieżka pozwala na interdyscyplinarne poznawanie zakątków Puszczy Kampinoskiej pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym i historycznym. Leśne ścieżki edukacyjne stanowią ogromną pomoc dla nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcję przyrody w bezpośrednim kontakcie uczniów z naturą.

Nazwa ścieżki "Puszczańską ścieżką do leśnego ogródka botanicznego"
(Kampinoski Park Narodowy
ul. Tetmajera 38
05-080 Izabelin
tel. 22 722 60 01, 722 60 21)
Długość ścieżki 4,5 km
Czas przebycia  
Trasa (miasta) Biegnie od Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach i z powrotem inną trasą. Możliwość dojazdu do Lasek i Izabelina z Warszawy komunikacją ZTM (linia 708; kursuje codziennie).
Opis (krótki) Tutaj można zapoznać się m. in. z geologicznym pochodzeniem specyficznej rzeźby terenu Puszczy Kampinoskiej, z kampinoskimi wydmami jako najlepiej zachowanego w Europie kompleksu wydm śródlądowych oraz z problemami ochrony przyrody w Kampinoskim Parku Narodowym. Poszczególne przystanki oznakowane są palikami z numerami. Przewodnik do ścieżki można nabyć m.in. w Centrum Edukacji.

Na początku ścieżki znajduje się polana wypoczynkowa z wiatami, ławkami, miejscem do grillowania i miejscem na ognisko oraz z placem zabaw dla dzieci. W pobliżu jest parking dla samochodów osobowych i autokarów oraz restauracja.

Kolejne przystanki:
1. Model wydmy
2. Ekosystem lasu
3. Pożarzysko
4. Wykroty (tj. wklęsłe formy powierzchni Ziemi powstałe przez wyrwanie wraz z korzeniami i przewrócenie się drzewa)
5. Dolinka suchej strugi
6. Skarpa pradoliny Wisły
7. Zakład dla niewidomych
8. Reintrodukcja buka
9. Mrowiska
10. Leśny Ogródek Botaniczny
11. Wydma
12. Gatunki obce
13. Dęby
14. Naturalna przebudowa drzewostanu
15. Bór sosnowy świeży

Źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl

 

Jeden z przystanków pokazuje wykroty. / Fot. kampinoski-pn.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię