Już 3 października rusza II edycja największej kampanii Ministerstwa Środowiska poświęconej wyrabianiu ekologicznych nawyków właściwego postępowania z odpadami. Poprzez nagłośnienie zagrożeń, Ministerstwo chce zaapelować o niepopełnianie siedmiu powszechnych grzechów ekologicznych.

Kampania nagłaśnia grzechy ekologiczne, formułując następujące komunikaty:

1. „Nie mieszaj śmieci, czyli na czym polega segregacja.”
2. „Drugie życie suszarki do włosów, czyli problem elektrośmieci.”
3. "Problem wielkogabarytowych śmieci. I niech samochód nie zaśmieca Ci  sumienia…”
4. „Życie po życiu starej kanapy, czyli jak postępować z odpadami wielkogabarytowymi.”
5. "Jak postępować z olejami odpadowymi i chemikaliami"
6. „Czyste środowisko, to czyste sumienie, czyli jak ograniczać ilość powstających śmieci.”
7. "Gdzie oddawać leki, których już nie potrzebujemy"

Kampania ma na celu obudzenie poczucia odpowiedzialności i zainteresowania mieszkańców osiedli, gmin i miast tym, gdzie oraz jak powinno się pozbywać się pozbywać, do kogo skierować prośbę o stosowne pojemniki, jak rozmawiać z władzami gmin oraz miast. 

Co zrobić z przeterminowanymi lekami lub z niepotrzebną pralką, gdzie i komu je oddać, co z nimi zrobić? Takie pytania pojawią się w głowie każdego z nas w momencie wyrzucania bezużytecznych rzeczy, których już nie potrzebujemy w naszych domach. Tegoroczna kampania „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” jest odpowiedzią na te proste dylematy oraz drogowskazem do właściwego postępowania z odpadami – komentuje dr Karolina Kulicka, ekspert ds. ochrony środowiska.

Kampania niesie przekaz, że nieodpowiedzialnym zachowaniem czynimy szkody w środowisku naturalnym. Istnieje jednak właściwa droga postępowania, ale wkroczenie zaczyna się od wykształcenia świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za środowisko. I to jest właśnie celem najnowszej kampanii Ministerstwa.

 

Właściwie segreguj odpady i do odpowiednich punktów oddawaj niepotrzebny sprzęt RTV i AGD, zużyte baterie i akumulatory, a także zużyte opony i butelki. / Fot. H Assaf, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię