Zbliża się kolejny Europejski Tydzień Rekinów (15-23 października). Jest to wydarzenie organizowane przez Shark Alliance – europejską sieć organizacji pozarządowych wspierających walkę o właściwą opiekę prawną dla europejskich rekinów. Do akcji przyłączają się również europejskie muzea oraz ogrody zoologiczne.

Jak co roku, w ramach akcji są zbierane podpisy pod petycją skierowaną do Komisji Rybołówstwa Unii Europejskiej. Petycja ma na celu wykazanie poparcia społecznego dla propozycji zmian w regulacjach prawnych dotyczących poławiania rekinów.

Płetwy rekina stanowią składnik cenionego przez Europejczyków dania – zupy z płetwy rekina. Gust obywateli krajów Unii Europejskiej powoduje znikanie kolejnych gatunków rekinów z naszych wód ze względu na zjawisko tzw. finning`u. Jest to pojęcie związane z odcinaniem rekinom płetw na pokładach łodzi rybackich. Płetwa rekina jest cenniejsza od reszty jego ciała. Okaleczony drapieżnik jest więc wyrzucany z powrotem do wody dla oszczędzenia miejsca w ładowni na cenniejsze zdobycze. Zwierzę jest skazywane na bolesną i powolną śmierć, a praktyka finning`u prowadzi do rozwoju niezrównoważonej i marnotrawnej formy rybołówstwa.

Obecnie prawo UE określa proceder finning`u jako nielegalny. Jednak jest sformułowane w sposób umożliwiający kontynuowanie tego rodzaju praktyk. Shark Alliance walczy o zaostrzenie przepisów regulujących połowy rekinów naciskając na wprowadzenie polityki określanej mianem `fins naturally attached` (`płetwy naturalnie przyczepione`), czyli zakazu odcinania płetw na pokładach łodzi rybackich.

Rekiny to zwierzęta niezwykle istotne dla funkcjonowania ekosystemów morskich. Wiele ginących gatunków wciąż nie ma żadnej ochrony prawnej. Młode osobniki wolno rosną i późno osiągają dojrzałość. Czeka je wiele zagrożeń, w dużej mierze ze strony najgroźniejszego drapieżnika na Ziemi – człowieka. Polska ma w tym roku szczególne znaczenie w kampanii ze względu na okres prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Możesz przyczynić się do zmiany los rekinów podpisując powyższą petycję.

Więcej informacji

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię