Specjalnie dla portalu ZielonaLekcja.pl powstały tutoriale, pokazujące krok po kroku, jak stworzyć ekologiczne ozdoby na święta – ekologiczne, bo wykorzystujące powtórnie niepotrzebne opakowania i ich elementy, m.in. wytłoczki na jaja, kapsle, kubeczki i tutki.

1.    Ozdoba choinkowa z tekturowych opakowań po jajkach
Potrzebne będą:
a)    tekturowe pudełko po jajkach,
b)    zakrętki od plastikowych butelek,
c)    koraliki,
d)    farbki, pędzel,
e)    wstążka, żyłka lub sznurek,
f)    brokat,

Z pudełka po jajkach wycinamy cztery stożki, następnie malujemy je akrylową lub plakatową  farbą. Wciąż wilgotne stożki posypujemy brokatem. Na szczycie każdego ze stożków wycinamy mały otworek. Gdy pudelka wyschną, nakładamy je na siebie, tworząc piramidkę w kształcie choinki. Sklejamy poszczególne części ze sobą klejem.
W zakrętce od butelki robimy szpikulcem dziurkę. Mogą być dwie, wtedy zakrętka będzie równomiernie wisiała pod tekturową choinką. Jeśli ozdobę wykonuje dziecko, warto poprosić dorosłego o pomoc! Można również pomalować zakrętkę farbami, aby ładniej wyglądała.

Uchwyt najlepiej zrobić z kolorowej wstążki. Składamy ją na pół i nawlekamy od góry (od zgięcia) kilka koralików, a następnie związujemy z obu stron supełki – aby koraliki nie przesuwały się po wstążce. Na górze powstaje w ten sposób uchwyt do powieszenia ozdoby na choince. Dolną część złożonej wstążki poniżej supełka przekładamy przez wszystkie otworki zrobione wcześniej w stożkach, a następnie przez dziurkę (lub dwie dziurki) w zakrętce. Zawiązujemy ją na dole.

2.    Choinka z rolek po papierze toaletowym
Potrzebne będą:
a)    10 rolek po papierze toaletowym,
b)    farbki, pędzel,
c)    tasiemki, wstążeczki,
d)    10 zakrętek od plastikowych butelek,
e)    zszywacz, klej.

Tutki po papierze malujemy zewnątrz i wewnątrz kolorową farbką. Możemy je tez ozdobić np. brokatem lub wyciętymi gwiazdkami papierowymi. Następnie budujemy z nich piramidkę – każdą parę rolek zszywamy zszywaczem z każdego końca, a następnie dołączamy kolejną rolkę i także zszywamy w miejscu połączenia. Chodzi o to, by choinka nie miała szans się rozpaść. W podstawie powinny znajdować się 4 rolki, na następnym „piętrze” 3 rolki, potem 2 rolki i ostatnia na szczycie.

Podstawę drzewka robimy z dwóch zszytych tutek, pomalowanych na brązowo. Spód choinki smarujemy klejem i stawiamy na podstawę.
Całość dekoracji uzupełniamy barwnymi nakrętkami, które ozdabiamy kawałkami różnych materiałów (na nakrętki można nakleić wycięte kółka z wzorzystych albo błyszczących tkanin, z kolorowych papierów samoprzylepnych czy papierów z brokatem) . Tak przygotowane ozdoby umieszczamy w środku tutek. Gotową choinkę można ozdobić złotymi wstążkami i koralikami.

3.    Dzwoneczek z kubka
Potrzebne będą:
a)    plastikowy kubeczek, np. po kawie lub jogurcie;
b)    zakrętka od plastikowej butelki;
c)    kolorowe materiały do ozdobienia kubeczka (kartki, papier do pakowania prezentów, wstążki, tkanina);
d)    sznureczek;
e)    klej.

Wykonanie:
1.    Postaw kubeczek na materiale, odrysuj denko, a następnie połóż kubeczek bokiem i odrysuj odpowiedniej długości prostokąt do ozdoby zewnętrznych ścianek pojemnika.
2.    Wytnij z materiału koło i prostokąt, przyklej je na dno i ściany kubka, przytnij nadmiar tkaniny.
3.    Na środku denka kubeczka zrób igłą lub nożyczkami dziurkę na sznurek.
4.    Wykonaj uchwyt ze sznurka: złóż sznurek na pół i zrób supełek mniej więcej w  1/3 długości linki.
5.    Resztę sznurka przewlecz przez dziurkę w kubeczku.
6.    Zrób dziurkę w zakrętce.
7.    Przewlecz drugi koniec sznurka przez zakrętkę i wykonaj na jego końcu supełek.


4.    Zawieszka choinkowa z tutek i kapsli (gwiazdka)

Potrzebne będą:
a)    rolka po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym,
b)    dwa kapsle,
c)    farbki, pędzel,
d)    kolorowy papier,
e)    klej,
f)    sznurek lub wstążka,
g)    zszywacz,
h)    brokat.

Wykonanie:
1.    Pomaluj farbkami z zewnątrz  i w środku rolkę po papierze toaletowym. Posyp ją na zewnątrz brokatem. Poczekaj, aż wyschnie
2.    Wytnij z rolki cztery wąskie, ale jednakowej szerokości obręcze. Każdą z nich zegnij tak, aby powstał pasek. W połowie tego paska zszyj spłaszczoną obręcz zszywaczem.
3.    Rozciągnij drugą część każdej obręczy tak, by powstał romb. Powstanie w ten sposób coś na kształt kanciastej kropli wody.
4.    Z przygotowanych obręczy z rolki stwórz zawieszkę: ułóż obręcze „rombami” do środka. Połącz ze sobą boki stykających się obręczy, spinając je zszywaczem.
5.    Weź dwa kapsle i w ich wewnętrzną część wklej kolorowy papier. Kapsle możesz także pomalować farbkami lub brokatem w kleju.
6.    Z obu stron, w miejscu połączenia obręczy (w środku) przyklej kapsle.
7.    Przez koniec jednego z wąskich pasków obręczy przeciągnij kolorowy sznurek. Na jego końcu zrób kokardkę.
 

Ozdoby powstały w ramach warsztatów „Recycling na wielką skalę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię