W Dniu Dziecka, 1 czerwca, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się festyn edukacyjny ?Spotkanie z lasem?.

Było to już ósme spotkanie, w którym jak co roku uczestniczyli uczniowie z południowej Wielkopolski. Impreza o charakterze otwartym zgromadziła prawie 1000 uczestników, którzy na polanie nieopodal Muzeum Leśnictwa – „Oficyna” mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Tegoroczny festyn wpisany został w program obchodów Dni Otwartych w Lasach Państwowych.

Na stoisku OKL przeprowadzane były gry i zabawy edukacyjne, tematycznie związane z lasem i leśnictwem. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w rozpoznawaniu grzybów, roślin i zwierząt, przypomnieć sobie budowę warstwową lasu, a także odkrywać „cząstki przyrody”. Były również warsztaty z wyklejania na drewnie , „leśne zagadki” oraz konkursy: rzutu szyszką do celu, „Leśne krzyżówki” i „Czy znasz to drzewo?”.

Na polanie odbywały się warsztaty, np.: czerpania papieru, garncarskie, wikliniarskie, malowania na liściach, szkle, tworzenia zwierzątek leśnych z papieru i wydmuszek. Nie zabrakło pokazów związanych z lasem i przyrodą. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z pracą pilarzy, pszczelarzy. Nie tylko młodzież ale i dorośli dowiadywali się, jak kiedyś dziano barcie, jak i z czego otrzymywano dziegieć i do czego on służył.

W dniu tym nie mogło zabraknąć spektakli ekologicznych przygotowanych przez uczniów. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu przygotowały inscenizację „Dbamy o zdrowie”, uczniowie z gołuchowskiej Szkoły Podstawowej – wiosenną modę ekologiczną, a młodzież z teatrzyku „Ad hoc” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu pantomimę do utworu „Gdzie strumyk płynie z wolna…”. Na zakończenie części artystycznej, na scenie, odbył się koncert „W harmonii z naturą” w wykonaniu zespołu wokalnego „Leśna akademia dźwięku” z Turku.

Podczas „Spotkania” podsumowany został także konkurs plastyczny „Las moich marzeń”, na który napłynęło ponad 500 prac uczniów z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Gołuchowa, Pleszewa Jarocina i okolic. Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody.

Uczestnicy festynu zwiedzali również wystawy w Muzeum Leśnictwa, gdzie dodatkową atrakcją była udostępniona w tym dniu wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne” z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli Radio Centrum Kalisz oraz tygodnik Życie Pleszewa.
 

Joanna Zalejska-Niczyporuk
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

 

Festyn „Spotkanie z lasem” / Fot. Romana Koch

Warsztaty zdobienia drewna / Fot. Romana Koch

Pokaz wyplatania wikliny / Fot. Romana Koch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię