Nagłośnienie problemu zanieczyszczenia polskich rzek i konieczności wspólnej troski o ich czystość skłoniła Dominika Dobrowolskiego, aby przesiadł się z roweru na kajak. 1 sierpnia wyruszył na kolejną wyprawę z misją.

Rzeki w Polce są zaśmiecone i zaśmiecane. Śmieci zatruwają wodę, ostatecznie spływając do Bałtyku zatruwając nasze morze. Wymiana wody w Bałtyku następuje bardzo powoli, musi minąć 30 lat, aby została wymieszana z wodą oceaniczną. Dlatego wszystkie wprowadzane do Bałtyku zanieczyszczenia (odpady, ścieki) pozostają w nim przez okres jednego pokolenia Europejczyków, później zatruwają wody na całej planecie. Powstające i zwiększające się każdego roku ilość śmieci w rzekach, ścieki rolnicze, komunalne i przemysłowe to ogromne zagrożenia dla przyrody dolin rzecznych, ekosystemów morskich i ostatecznie dla człowieka. Walkę z zaśmiecaniem rzek trzeba zacząć u źródła. Niestety tym „źródłem” są niektórzy z nas…

By zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zaśmiecenia polskich rzek, Dominik Dobrowolski ma zamiar pokonać szlak odrzański Wrocław-Szczecin kajakiem w trzy tygodnie. Po drodze odbędzie się kilkanaście spotkań z młodzieżą w miejscowościach leżących nad Odrą. Inicjator wyprawy "Recykling Rejs" ma zamiar organizować w miastach, które odwiedzi, lokalne akcje sprzątania brzegów rzeki, konferencje prasowe nt. problemu zaśmiecenia rzek i konieczności recyklingowania oraz odzyskiwania opakowań.

Źródło: www.recykling-rejs.pl

Celem rejsu jest ochrona polskich rzek przed odpadami oraz inicjowanie lokalnych działań na rzecz ich czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię