„Zgnieć butelkę” to kampania edukacyjno-informacyjna z zakresu ochrony środowiska dla mieszkańców województwa łódzkiego. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem odpadów oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie ochrony środowiska, głównie recyklingu oraz gospodarowania odpadami.

Kampania ma za zadanie promować zmniejszanie objętości odpadów oraz edukować, jak prowadzić świadomy recykling, jak segregować i jak postępować z odpadami, by zajmowały mniej miejsca.

Gospodarstwa domowe generują coraz więcej odpadów. Niemalże każdy produkt spożywczy pozostawia po sobie jednorazowe opakowanie, które trafia do kosza, a produktem najczęściej wypychającym nasze worki na śmieci są butelki PET. Z każdym rokiem zużywamy coraz więcej opakowań, w tym butelek PET. Napoje w opakowaniach PET są najchętniej używane w naszych domach, szkołach i w pracy. Rynek opakowań w Polsce i na świecie stale się rozwija, pojawia się coraz więcej atrakcyjnych, ale zbędnych opakowań. Stale wzrasta ilość odpadów komunalnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, przez co zwiększa się ich objętość. Rocznie zużywa się ok. 120 mln ton butelek PET i co rok jest ich o 5% więcej. Każdego roku statystyczny Polak wyrzuca ok. 3 kg butelek PET.

Kampania kładzie nacisk na promocję dobrych praktyk – zgniatanie odpadów, zwłaszcza butelek, opakowań kartonowych i puszek, a przez to redukowanie ich objętości. Ponadto, kampania ma motywować do zachowań proekologicznych.

Idea recyklingu jest promowana w mediach, na billboardach i innych nośnikach miejskich tj. citylighty, autobusy, oraz podczas masowej imprezy integracyjnej "Zgnieć i zjedź", która odbędzie się 27 stycznia na stoku narciarskim Góra Kamieńsk. Prowadzone będą także działania PR oraz niekonwencjonalne metody promocji tj. "Flash-Moby".

Wszystkich fanów śniegu, zimy i zabawy organizatorzy zapraszają 10 lutego do stacji narciarskiej Góra Kamieńsk na wspólne zgniatanie butelek i zjeżdżanie ze stoku. Organizatorzy przygotowali szalone zawody – zjazd ze stoku na własnych pojazdach, zjazd narciarski i snowboardowy oraz zgniatanie butelek na czas. Jeśli jesteś uczniem, studentem, przedsiębiorcą lub kreatywnym budowniczym zbuduj pojazd z surowców wtórnych, w tym z butelek PET, i weź udział w zawodach o puchar kampanii Zgnieć Butelkę. Do zdobycia prestiżowy Puchar "Zgnieć i Zjedź" dla zwycięzców każdej z dyscyplin! Dla zwycięzkiej drużyny "Zjazdu na Byle czym " dodatkowo 1000 zł!

Impreza ma pomóc promować świadomość ekologiczną młodych odbiorców kampanii w zakresie segregowania odpadami i recyklingu. W programie imprezy m.in. konkurs wiedzy o recyklingu, pokazy snowboardowe w wykonaniu profesjonalistów, wspólne ognisko, sety dj`skie, prezentacja sprzętu i mody zimowej, gry i zabawy dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji.

Jeśli chcesz wziąć udział w zawodach, zapoznaj się z regulaminem, wypełnij formularz i wyślij go na adres [email protected] do 25 stycznia 2012 r.

Recykling w praktyce – butelki PET
Dlaczego warto zgniatać butelki?
Wyrzucasz śmieci 5 razy rzadziej, tym samym oszczędzasz czas i pieniądze.
Zmniejszasz objętość butelek w koszu nawet o 80 %.
Zgniecione butelki to rzadszy transport firm wywożących odpady.
Chronisz środowisko przed tonami szkodliwych odpadów.
Dajesz dobry przykład innym!

Z przetworzonej butelki PET wytwarza się:

Bluzy typu polar, koce, koszulki.
Chodniki i dywany.
Krzesła.
Elementy konstrukcyjne mebli, części wyposażenia wnętrz samochodowych.
Płyty i folie, np. tacki, pudełka oraz opakowania spożywcze.

Czy wiesz, że:
Czas rozkładu wyrzuconej butelki wynosi ok. 400 lat.
Wydajność recyklingu wynosi aż 95 %, czyli każda jedna zgnieciona przez nas butelka da nam w efekcie kolejną nową butelkę.
Przetwarzając butelki przyczyniamy się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Więcej na www.zgniecbutelke.pl
 

Z każdym rokiem zużywamy coraz więcej opakowań, w tym butelek PET. / Fot. shazari, CC BY-NC 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię