19 września w Muzeum Miasta Jaworzna odbyła się gala wieńcząca IV edycję organizowanego przez Muzeum Krajowego Konkursu Energetycznego, która przebiegała pod hasłem Inteligentna energia dla inteligentnego społeczeństwa.

Patronatu honorowego konkursowi udzieliły znane i cenione w świecie energetyki (i nie tylko) instytucje i osobistości: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Jaworzna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
 
W jury Konkursu zasiedli specjaliści z dziedzin energetyki i ekonomii: prof. zw. dr hab.inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej, dr Aleksandra Łakomiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Justyna Zabawa z Uniwersytet Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Klaudia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Michał Tomaszewski z Politechniki Opolskiej, dr Wojciech Radziewicz z Politechniki Opolskiej, dr Jarosław Dąbrowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Aleksander Wolski z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.
Spośród nadesłanych prac uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych Komisja Konkursowa wybrała najlepsze i postanowiła nagrodzić następujące osoby:
 
I miejsceAnna Górska – I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Sulęcinie za pracę pt. ²Edukacja energetyczna społeczeństwa²
II miejsce (ex aequo):
Karolina Waszkiewicz – ILiceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Sulęcinie za pracę pt. ²Inteligentne urządzenia domowe²
Paweł Dudek – Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Technikum nr 8 za pracę ²Inteligentny dom plus-energetyczny²
III miejsce (ex aequo):
Łukasz Ogan – zgłoszenie indywidualne za pracę ²Inteligentny dom plus-energetyczny²
Kamil Litwin – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu za pracę ²Samochód elektryczny i jego rola w sieci inteligentnej²
Sandra Kochańska – I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Sulęcinie za pracę ²Inteligentny dom plus-energetyczny²
           
Cenne nagrody w postaci tabletów i albumów zostały ufundowane przez: TAURON Wytwarzanie S.A., Fundację Energetyka na Rzecz Polski Południowej oraz Energoprojekt Katowice S.A.
            Galę rozpoczął zespół Spaleni na Mieście utworem pt. „Energetyczny świat”. Wybór tego zespołu nie był przypadkowy. Brali oni udział w projekcie towarzyszącym IV edycji konkursu pn. Smart Music. Piosenka jest skierowana do osób w każdym wieku i zachęca do pozytywnego i bardziej energetycznego patrzenia na życie.
            Atrakcją skierowaną do wszystkich mieszkańców Jaworzna był pokaz skuterów o napędzie elektrycznym. Pojazdy te cechują się niskim kosztem użytkowania, więc być może w niedalekiej przyszłości znajdą zastosowanie w codziennym transporcie. Udało się także sprowadzić do naszego miasta, zabytek automobilizmu. Nie lada gratką dla miłośników motoryzacji był samochód z roku 1918, Buick Touring o napędzie elektrycznym. Odrestaurowany w stu procentach, cieszył oko przechodniów. Zainteresowani mogli sobie nawet przy nim zrobić zdjęcie.
            Impreza należała do udanych nie tylko ze względu na masę atrakcji o jakie postarali się organizatorzy. Przede wszystkim pokazała, iż możemy być dumni ze zdolnych, młodych ludzi, którzy interesują się losem naszej planety. Konkurs udowodnił, że oszczędzanie energii nie wiąże się z wyrzeczeniami. Efektywne zagospodarowanie zasobów to kierunek w jakim podąża nowoczesna energetyka.
Partnerami naukowymi konkursu była Politechnika Opolska, Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
            Partnerami branżowymi byli: TAURON Wytwarzanie S.A. i Energoprojekt Katowice S.A
            Partnerami organizacyjnymi byli: Jurkpol Sp. z o.o., Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Jaworznie, Viessmann Sp. z o.o. , Proxima firma komputerowa – Hubert Słotwiński, Elvita Jaworzno III Spółka z o.o.
            Patronat medialny nad konkursem objęły: CTV Jaworzno, Polskie Radio Katowice S.A., Fundacja Nasza Ziemia, Nowa Energia, Energia, Czysta Energia, Co Tydzień, Fundacja Ekologiczna Silesia, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Wiedza i Życie, Energia Elektryczna, Czasopismo Kontury, Old Timers Garage, Telewizja Polska S.A. oddział w Katowicach, Telewizja Silesia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, duży wkład pracy i twórcze pomysły. Mamy nadzieję na spotkanie w kolejnych edycjach. Dziękujemy także wszystkim osobom, instytucjom
i przedsiębiorstwom zaangażowanym w organizację tegorocznego konkursu.
Gratulujemy Laureatom Konkursu i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię