Pod względem substancji chemicznych i bezpieczeństwa mikrobiologicznego woda dedykowana do spożycia przez ludzi, w krajowych sieciach wodociągowych spełnia rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej.

Wzrastająca w Polsce konsumpcja, zwiększa ilość wyrzucanych opakowań jednorazowych takich jak: kartony, butelki, puszki, tacki czy folie. Problem ten z roku na rok przybiera na sile, stąd też nadszedł czas na jego rozwiązanie.

Rokrocznie w naszym kraju narasta liczba kupowanej wody w butelkach jednorazowych. Wzrost ten jest znaczy, bo stanowi od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Z tego powodu od niedawna zarówno wodociągi jak i inne podmioty prowadzą kampanie mające na celu zmianę zachowań naszych rodaków ? wykorzystywana ma być woda kranowa zamiast wody butelkowanej. Podstawowym pytaniem jest czy działanie te przyniosą zamierzony efekt?

Według badań, przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Fundacji Sendzimira, blisko połowa badanych osób określiła, iż woda niegazowana to ich drugi najczęściej wybierany napój, na pierwszym miejscu stoją gorące napoje takie jak kawa i herbata. Zaraz po wodzie niegazowanej plasuje się woda gazowana, czyli kolejna pozycja w butelce. Następną kwestią wartą uwagi jest to, że osoby badane przyznały się do spożywania wody butelkowej codziennie, co w rozrachunku rocznym skutkuje tym, iż niektórzy ankietowani wypijają około 700 litrów wody rocznie. Taki wynik powinien uzmysłowić społeczeństwu jak duży jest problem powstających odpadów ?butelkowych?.

Obserwacje przeprowadzone przez TNS dowiodły również, że woda w szklance mieszkańca trzech badanych miast ( Krakowa, Łodzi i Warszawy) pochodzi z butelek, zamiast z kranu. Widać przez to brak zaufania do ?kranówki?, bo zrozumiałym jest picie wody z butelki poza domem: w czasie treningu, w pracy, środkach komunikacji miejskiej, czy szkołach, gdzie nie ma możliwości przelania wody z butelki do szklanki, lub gdy jesteśmy zbyt zajęci żeby to zrobić. Badani, popierali swój wybór uważając wodę z butelki za lepszą smakowo, posiadającą większą ilość jonów, higieniczniejszą, łatwiejszą w przenoszeniu oraz posiadającą wariant ?gazowana lub niegazowana? w porównaniu do wody z kranu.

Ankietowani pijacy wodę butelkowaną, na pytanie czy zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu ich poczynań na środowisko w większości odpowiedzieli, iż mają świadomość niekorzystnego działania zużytych butelek na otaczający ich ekosystem.

Jednocześnie grupa badanych osób przyznała się do niepicia wody z kranu gdyż uważają ją za nie zdrową, nie smaczną, poza tym wśród opiniodawców panuje przekonanie o wodzie czystej ?u źródła? i zanieczyszczonej przez system rur wodociągowych. Pocieszający zdaje się być fakt picia wody kranowej po jej przegotowaniu. Woda taka służy do przyrządzania posiłków, sporządzania kawy, herbaty i innych ciepłych napojów, jednak badani niechętnie poczęstowaliby nią swoich gości oraz nie podaliby jej dzieciom.

Pomimo ogólnej niechęci do wody kranowej ponad 75% ankietowanych przyznało, że zdarza im się sięgnąć po ?kranówkę?, a ponad połowa z tej grupy miała dobre zdanie na temat jej jakości. Tym, co pociągało opiniodawców do korzystania z tej wody to fakt jej ogólnodostępności, brak różnicy między nią, a wodą z butelki oraz niższa cena w porównaniu z woda butelkowaną.

Podsumowując, głównymi barierami picia wody z kranu są: preferencje smakowe, bariera psychologiczna oraz mała ilość informacji na temat jej składu mineralnego i jakości. Badana grupa ludzi wskazała, że do najważniejszych czynników zachęcających społeczeństwo, aby pić wodę z kranu byłyby: możliwość zbadania jakości wody we własnym domu, ulotki informacyjne o jakości wody na danym obszarze, szeroka kampania reklamowa promująca picie wody z kranu, a także większa dostępność do tego typu wody w miejscach publicznych w postaci źródełek i zdrojów.

Woda w butelkach zwrotnych. Pomysł zdaje się być dobry zwłaszcza, że do tej pory woda butelkowana zwycięża z ,,kranówka? m.in. ze względu na fakt, możliwości przenoszenia jej i zabierania ze sobą w każde miejsce. Ankietowani mieli za zadanie wskazać alternatywną formę opakowania dla plastikowych butelek jednorazowych. W badaniu tym zwycięzcą okazały się zwrotne butelki szklane i były one wskazywane głównie przez osoby w wieku 35 ? 55, dla których są symbolem czasów rozwiniętego rynku opakowań zwrotnych (szklane butelki na mleko, kefir, wodę gazowaną itd.). Główną barierą przed wprowadzeniem butelek zwrotnych okazała się fizyczna niechęć opiniodawców do oddawania butelek do sklepów oraz masa opakowania szklanego. Ankietowani wykazali też potrzebę szerokiego dostępu do automatów na butelki zwrotne, które oddawałyby kaucję za opakowanie wielorazowego użytku (coś takiego funkcjonuje w wielu supermarketach na terenie Norwegii) oraz obowiązek przyjmowania przez wszystkie sklepy wszelakiego rodzaju butelek zwrotnych.

Reasumując, zdaniem badanej grupy ludzi, woda w butelce ma przewagę nad wodą bez opakowania. Dlatego aby chronić otaczające nas środowisko należałoby w obecnej sytuacji wprowadzić alternatywne opakowanie, które byłoby mniej uciążliwe ze względów ekologicznych, a jednocześnie spełniałoby wymagania konsumentów.

Woda_Z_Kranu_Baner Raport_WWoB.docx – Dysk Google Infografika_4_-_Perspektywy_duza Infografika_3_-_Opakowania_duze Infografika_2_-_Woda_z_kranu_duza Infografika_1_-_Ile_pijemy_duza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię