Już po raz dziewiąty redakcja miesięcznika ?Zieleń Miejska?, we współpracy z MTP, zorganizowała podczas targów GARDENIA seminarium pt. ?Miejska Sztuka Ogrodowa?. W trakcie imprezy przedstawiono laureatów IV edycji konkursu ?Inspiracje w przestrzeni?.

Tematem tegorocznej edycji konkursu był ogród przedszkolny. Zgłoszenia przyjmowano w dwóch kategoriach: projekty zrealizowane oraz projekty koncepcyjne. W ramach każdej z nich nagrodzeni mogli zostać uczestnicy zarówno spośród grona debiutantów, jak i profesjonalistów. Warto zaznaczyć, że w tym roku wszystkie projekty koncepcyjne były propozycjami zagospodarowania ogrodu przy Przedszkolu Integracyjnym nr 91 ?Bajka? w Poznaniu (na potrzeby konkursu firma Green Solutions z Poznania wykonała profesjonalną inwentaryzację terenu). Było to nie lada wyzwanie dla uczestników. Na każdym etapie projektowania trzeba było pamiętać o specjalnych potrzebach dzieci.

? Konkurs dotyczący zagospodarowania ogrodu przedszkolnego dla dzieci ma z jednej strony duże znaczenie dla działań zmierzających do uporządkowania określonej niezagospodarowanej właściwie przestrzeni, a z drugiej dla wczesnej przedszkolnej edukacji dzieci. Ogród przedszkolny to nie tylko miejsce pozornego nicnierobienia, ale także pole do zdobywania, której obecnie przekazuje szkoła ? powiedział prof. Krzysztof Kasprzak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W ramach konkursu do redakcji miesięcznika ?Zieleń Miejska? wpłynęły aż 23 projekty. Jedenaście z ich zostało wykonanych przez debiutantów, natomiast 10 przysłały osoby pracujące w branży architektonicznej. W kategorii projekt zrealizowany redakcja otrzymała dwa zgłoszenia. Ostatecznie wybrano zwycięzców w dwóch kategoriach ? debiutant oraz profesjonalista. W toku obrad przyznano także dwa drugie miejsca oraz jedno wyróżnienie.

W kategorii projekt koncepcyjny debiutantów nagroda główna trafiła do zespołu, w skład którego weszli Monika Bocheńska, Agnieszka Bocheńskia i Aleksandra Gierko. Drugie miejsce przyznano Tomaszowi Kurtkowi z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. W kategorii projekt koncepcyjny dedykowanej profesjonalistom najwyżej oceniona została praca Agnieszki Gajowej. Z kolei II miejsce zdobył zespół w składzie: Magdalena Baranowska z pracowni ?Landio?, Aneta Mikołajczyk z pracowni ?Landame? oraz Konrad Bałacki. Ponadto przyznano wyróżnienie w kategorii projekt zrealizowany przez profesjonalistów. Nagroda trafiła do Anny Komorowskiej i Michała Rokity z Pracowni k. z Krakowa. Laureaci głównych nagród zostali uhonorowani statuetką z logo konkursu, wykonaną przez Agnieszkę Sokaluk z pracowni Sokaluk Glass, oraz dyplomem. Ponadto firma Gardenphila.com ufundowała programy do projektowania ogrodów Gardenphilia Designer PRO, a Agencja Promocji Zieleni przekazała katalogi roślin. Pozostali laureaci otrzymali dyplomy, książki autorstwa Mai Popielarskiej od wydawnictwa Zwierciadło oraz katalogi ,,Rośliny do każdego ogrodu? od APZ. Wszystkich wyróżnionych nagrodzono też roczną prenumeratą miesięcznika ?Zieleń Miejska?, ufundowaną przez wydawcę pisma. W trakcie seminarium ?Zieleń dla miast, miasta dla zieleni? wszyscy odwiedzający mogli oddawać swoje głosy na jeden z projektów konkursowych. Pod koniec dnia zsumowano wszystkie głosy i wyłoniono dodatkowego laureata- projekt publiczności. Zwyciężył projekt koncepcyjny stworzony przez debiutujących Aleksandrę Łopuszyńską i Mateusza Stawarskiego z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Małgorzata Rappe-Kluta, dyrektor przedszkola, którego dotyczyły projekty, zadeklarowała, że po pozyskaniu środków finansowych placówka planuje wykorzystać wybrany projekt, aby zmodernizować ogród przy przedszkolu.

Więcej informacji o konkursie i jego laureatach ? w marcowym numerze ?Zieleni Miejskiej?.

_Logo_-_PULS-ART_-_Artystycznie_z_natury Byliny-Swierk_LOGO LOGO_Gardenphilia_com_CMYK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię