Poznaliśmy już zwycięzców Konkursu „Odzyskaj. Korzystaj”. Ideą tego przedsięwzięcia było zaprojektowanie przedmiotu z materiałów, które pochodziły z recyklingu, a motywem przewodnim była gospodarka odpadami w Poznaniu. Tegoroczny konkurs stał na wyrównanym poziomie, a Jury miało problem z wyznaczeniem najbardziej udanego projektu. W tym roku prace stały na wysokim poziomie zarówno pod względem estetycznym, jak i, co najważniejsze, ekologicznym. Największa liczba projektów była wykonana z materiałów celulozowych będących wbrew pozorom nie łatwym surowcem do obróbki.

Projektanci zgłaszali swe prace w dwóch kategoriach: gadżet VIP i gadżet dla dzieci i młodzieży. Trzeba dodać, iż projekty miały być przesyłane w okresie miesiąca, a kandydaci musieli spełniać kryteria takie jak: pełnoletność, bycie studentem lub absolwentem szkoły artystycznej kierunku związanego z projektowaniem oraz przesłać swoje portfolio i przedstawienie swojej osoby w celu przekonania Jury do kandydatury. Ogłoszenie wyników kampanii Odzyskaj Korzystaj odbyło się 20.02.2015 roku podczas gali rozdania nagród. Pierwszą nagrodę w kategorii VIP otrzymała Irina Grishina, będąca autorką funkcjonalnej teczki na dokumenty. Edukacyjna gra karciana Hanny Pałczyńskiej ,,Gratowóz” zajęła z kolei pierwsze miejsce w kategorii projektu dla dzieci i młodzieży.

Ważnym założeniem konkursu był fakt, że cena produkcji gadżetu VIP’owskiego nie mogła przekraczać 20 zł brutto za sztukę, a gadżetu dla dzieci i młodzieży 4 zł brutto za sztukę, co skłaniało projektantów do jeszcze większej kreatywności. Ideą tworzenia gadżetów jest promowanie recyklingu (stąd gadżety wykonane są z materiałów pochodzących właśnie z recyklingu) i uczenie społeczeństwa dbania o otaczającą nas przyrodę, zarówno od najmłodszych lat – przedmioty dla dzieci i młodzieży – jak i ludzi dojrzałych, którzy wychowani w czasach Polski Ludowej nie mają nawyków ,,ekologicznych”.

Nagrody za zwycięstwo to zarówno w kategorii VIP jak i dzieci i młodzież kwoty o wartości 4 tys. złotych za pierwsze miejsce, 2 tys. złotych za drugie miejsce i tysiąca złotych za miejsce trzecie.

Projekty osób, które zwyciężyły oraz, których idee zostały wyróżnione będą dodatkowo nagrodzone tym, iż ich prace pozostaną wdrożone do produkcji przez organizatora.

Zaprojektowane gadżety dostępne będą już od kwietnia br., a liczba ich produkcji to trzy tysiące sztuk ? VIP i czterdzieści tysięcy sztuk ? dla dzieci i młodzieży. Otrzymać je będzie można między innymi podczas wydarzeń miejskich, a autorzy kampanii Odzyskaj. Korzystaj mają za zadanie zachęcać do selektywnej zbiórki odpadów i działań proekologicznych.

IMiejsceVIP IMiejsceDlaDzieciIMlodziezy IIMiejsceVIP IIMiejsceDlaDzieciIMlodziezy IIIMiejsceVIP IIIMiejsceDlaDzieciIMlodziezy Gala_rozdania_nagrod_OdzyskajKorzystaj Gadzety_kampanii_OdzyskajKorzystaj1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię