Toksyczne sinice zagrażają Bałtykowi i ludziom, bo do naszego morza wciąż trafiają związki fosforu. Możemy to zmienić podpisując specjalną petycję do Ministra Gospodarki na stronie petycja.wwf.pl, w której WWF apeluje o jak najszybsze wprowadzenie zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń.

W tym roku zakwity toksycznych sinic spowodowały już zamknięcie kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Tymczasem według Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Morza Bałtyckiego (HELCOM), która opracowała Bałtycki Plan Działań, wycofanie fosforanów ze wszystkich detergentów (do prania i do zmywarek), we wszystkich krajach basenu Morza Bałtyckiego zredukowałoby ilość fosforu, który trafia do Bałtyku aż o 24%. Ograniczylibyśmy w ten sposób występowanie zakwitów sinic.

Jak dowodzą badania opinii publicznej przeprowadzone przez SMG/KRC Millward Brown dla WWF Polska, ponad połowa Polaków nie słyszała o sinicach. Natomiast równie wysoki odsetek, bo 58 procent ankietowanych, słyszał o fosforanach. Zdecydowana większość tych osób, aż 67 procent, jest za jak najszybszym wycofaniem fosforanów z detergentów.


Z badania detergentów dostępnych w polskich sklepach wynika, że sytuacja poprawiła się w przypadku środków do prania
– mówi Karolina Tymorek z WWF Polska. – Okazuje się, że wielu producentów przeszło na bezfosforanowe receptury w swoich proszkach i płynach do prania. Z 53 sprawdzonych środków do prania, zaledwie sześć zawiera fosforany.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku środków do zmywarek do naczyń. Spośród 25 sprawdzonych przez WWF Polska detergentów aż 21 z nich zawierało fosforany.

Obecnie już 16% gospodarstw domowych korzysta ze zmywarek i liczba takich użytkowników szybko rośnie – dodaje Tymorek. – Unijne prawodawstwo przewiduje ograniczenie stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek dopiero od 2017 roku. Jednocześnie, każdy kolejny rok, w którym związki fosforu trafiają do morza za sprawą tych detergentów, przyczynia się do pogorszenia stanu ekologicznego Bałtyku, który jest jednym z najmniejszych i najbardziej wrażliwych mórz na świecie.

Z jednej strony zmywarki pozwalają oszczędzić zarówno prąd jak i wodę. Z drugiej w większości detergentów do tego rodzaju sprzętu są fosforany. Polskie władze mogłyby wprowadzić zakaz stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek znacznie wcześniej, tym bardziej, że są dostępne dla nich zamienniki, powszechnie stosowane w wielu krajach. Dlatego WWF zachęca Polaków do podpisania się pod petycją na petycja.wwf.pl i przypomina o „chorobie” Bałtyku, która prowadzi do zakwitu sinic, wywołanej przez fosforany.

Mimo że, to rolnictwo przyczynia się w największym stopniu do zakwitów w Bałtyku, wycofując fosforany ze wszystkich detergentów znacząco ograniczylibyśmy ilość związków fosforu, które trafiają do Bałtyku. Wśród krajów położonych nad Morzem Bałtyckim, jako pierwsza zrobiła to Szwecja. Polska, której terytorium w ponad 98 procentach leży w zlewni Bałtyku, ma istotny wpływ na ilość związków fosforu, które przyczyniają się do zakwitu sinic. Dochodzi do niego najczęściej w okresie letnim, kiedy temperatura wody przekracza 15 st. C. Część sinic jest toksyczna i ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Od tego czy zaczniemy zmniejszać ilość fosforanów trafiających do Bałtyku już teraz, zależy nie tylko to, czy będziemy mogli nad nim wypoczywać w okresie letnim – przypomina Tymorek. – W ten sposób zapobiegniemy również powstawaniu martwych stref w naszym morzu, zwiększających swój obszar w wyniku obumierania sinic po ich zakwicie. Możemy działać już teraz, nie tylko składając podpis pod petycją, ale także wybierając te detergenty które nie zawierają fosforanów, których lista jest dostępna na stronie petycja.wwf.pl.

żródło: www.wwf.pl

Kampania Stop Sinicom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię