Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w ramach projektu ?Wolontariat w OTOP ? zmieniaj świat na plus? współfinansowanego przez Unię Europejską prowadzi nabór wolontariuszy i wolontariuszek.

Wolontariat w OTOP jest propozycją dla osób, które posiadają nawet niewielkie zasoby wolnego czasu,  a chcą wykorzystać swoje uzdolnienia na rzecz ochrony przyrody i aktywnie kształtować rzeczywistość. W zamian za poświęcony czas, można zyskać niezapomniane wrażenia w kontakcie z przyrodą, poczucie satysfakcji, a także możliwość pogłębienia wiedzy i kontaktu z profesjonalistami. W ramach wolontariatu istnieje możliwość zaliczenia praktyk studenckich i uczniowskich.

Działania podejmowane przez wolontariuszy mają bezpośredni wpływ na sukces programów ochrony czynnej, badań naukowych oraz edukacji ekologicznej. Tylko w zeszłym roku ponad 300 wolontariuszy bezinteresownie poświęciło swój czas, aby pomóc Towarzystwu w zdobywaniu cennych danych o liczebności gatunków na określonych obszarach na terenie całej Polski. Ponad 50 osób zaangażowało się w ochronę czynną prowadzoną w rezerwatach, a nie mniej niż 250 osób pomagało w prowadzeniu biura, redagowaniu miesięcznika "Ptaki" oraz organizacji wydarzeń specjalnych takich, jak Europejskie Dni Ptaków, Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, a także w obsłudze stoisk w trakcie Targów Pol-Eko, Dnia Ziemi i Naukowego Pikniku Radia BIS.

Rezultaty udziału wolontariuszy w działalności OTOP to m.in. Raport Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, interesujące artykuły prasowe, organizacja ponad 350 wydarzeń lokalnych związanych z tematyką ptaków i ich siedlisk, wyniki liczeń jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Europie – wodniczki czy monitoring stanu najcenniejszych ostoi ptaków w Polsce.

Oferty wolontariatu są zamieszczane na stronie www.otop.org.pl. Osoby, które chciałyby zaangażować się w inny sposób na rzecz ochrony ptaków, proszone są o kontakt z koordynatorem wolontariatu: [email protected]

Źródło: www.otop.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię