Turyści są coraz bardziej zainteresowani aktywnym wypoczynkiem, często połączonym z rozrywką i edukacją. Odpowiedzią na ich potrzeby są coraz bardziej popularne questy, czyli nieoznakowane w terenie szlaki, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku umieszczony jest skarb – skrzynka, a w niej kronika z wpisami zdobywców questu oraz pamiątkowa pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

W Polsce metoda ta rozwijana jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która tworzy i inicjuje questy na wszystkich 6 zielonych szlakach – greenways w Polsce.

Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i kultury, niektóre regiony wyspecjalizowały się w rozwijaniu sieci questów, tak powstały programy Valley Quest w Wermont, czy Oregon Coas Quests. Questing porównywany jest tam do poszukiwania skarbów, w naszym kraju kojarzony jest często z harcerskimi podchodami.

Odkrywanie dziedzictwa miejsca poprzez przejście questu staje się coraz bardziej popularne
– mówi Małgorzata Fedas, koordynator Bursztynowego Szlaku Greenways z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – To rozrywka nie tylko dla dzieci, które bawią się w poszukiwanie skarbu, ale także dla dorosłych, którzy z takiej zabawy mogą się wiele dowiedzieć na temat historii i geografii odwiedzanych miejscowości, często tylko z pozoru nieciekawych.

Gotowe questy mogą być bowiem doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania miejsc i stanowić uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych – przede wszystkich tych nastawionych na prezentację dziedzictwa, jak zielone szlaki – greenways.

Questy to także sposób na aktywizację mieszkańców, którzy często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jakie skarby kryje ich mała ojczyzna – dodaje Małgorzata Fedas z Fundacji – Dzięki questowi i turystom przyjeżdżającym do ich regionu i oni zaczynają odkrywać potencjał miejsca i działać na rzecz jego rozwoju.

W odkrywaniu lokalnego dziedzictwa pomoże wydana niedawno przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska publikacja „Poszukiwanie skarbów na Greenways”, która zawiera blisko 20 propozycji wędrówek po ciekawych miejscach na zielonych szlakach w całym kraju. Kolejne questy, w postaci ulotek do pobrania, można znaleźć na stronie internetowej www.greenways.pl/questing. Ulotki udostępniane są także bezpłatnie w instytucjach opiekujących się questami – urzędach miast, organizacjach turystycznych, lokalnych stowarzyszeniach, muzeach i izbach regionalnych, domach kultury, gospodarstwach agroturystycznych i szkołach.

Questy to świetny pomysł na aktywny weekend, ale także dobry sposób na urozmaicenie nudnych wakacji – przekonuje Małgorzata Fedas z Fundacji – Miejscowość, którą zwiedzimy z ręcznie rysowanym planem i humorystycznymi wierszami w ręce na pewno bardziej zapadnie w pamięć, niż kolejny nadmorski kurort.
 
Źródło: www.greenways.pl/questing

Quest to rozrywka nie tylko dla dzieci, które bawią się w poszukiwanie skarbu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię