Sobota rano. Wydawałoby się, że dzieci o tej porze wcale nie myślą o zdobywaniu wiedzy dotyczącej przyrody i otaczającego je świata energii. Nic bardziej mylnego. W Ekoporanku wzięło udział ponad 40 małych Poznaniaków, którzy z wielką fascynacją wpatrywały się w okular mikroskopu, z entuzjazmem brały udział w warsztatach o energii, pomagały Dymskiemu posegregować odpady, a także robiły cuda z odpadów. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nobel Tower w Poznaniu w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W ciagu trwającej trzy godziny imprezy dzieci mogły wziąć udział w zajęciach „Kraina energii”, a na nich zobaczyć pływającą po wodzie łódkę, zasilaną energią słoneczną, a także naładować baterię za pomocą dynama i wykorzystać ją do świecenia żarówki. Dużym zainteresowaniem maluchów cieszył się także tor samochodowy na dynamo. Dla dzieci przygotowano także zajęcia na temat czystego powietrza  – „Dymski to mój kumpel”. W ich ramach można było się spotkać z komisarzem Dymskim (bohaterem kampanii „Misja-emisja”, realizowanej przez ABRYS), który opowiadał o konieczności ochrony powietrza i nauczał, w jaki sposób postępować z odpadami. Nie zabrakło także cieszących się dużą popularnością podczas Nocy Ekologów warsztatów mikroskopowych. – W ramach zajęć „Świat widziany z bliska” dzieci miały okazję zobaczyć pod mikroskopem m.in. skórę węża, łuskę ryby, łodygę kukurydzy, komórki nerwowe oraz komórki krwi. Zajęcia realizowane były w ramach pięciu tematów: „Świat zwierząt”, „Świat roślin”, „Człowiek”, „Wszystko zaczyna się od…komórki”, a także „Jak jedzą owady”. Dzieci  były bardzo zainteresowane tym, co widzą pod mikroskopem, chętnie wykonywały też własny preparat, służący do obserwacji, wykorzystując w tym celu skórkę cebuli – powiedziała Małgorzata Masłowska-Bandosz, reprezentująca firmę Abrys, która była odpowiedzialna za realizację warsztatów „Kraina energii”, „Dymski to mój kumpel” oraz „Świat widziany z bliska”.

Elementem wydarzenia było też ?Odpadkowo? ? warsztaty twórcze dla dzieci na których można było ozdobić słoik czy też zrobić motyla z rolki po papierze toaletowym. Atrakacją dla dzieci był też pokaz filmów o tematyce przyrodniczej. Nie zabrakło też akcentu kulinarnego – na maluchów czekały pyszne, świeżo wyciskane soki, jabłka, a także żelki oraz lizaki z naturalnych produktów.

GALERIA ZDJĘĆ

DSC_0541 DSC_0542 DSC_0543 DSC_0545 DSC_0547 DSC_0548 DSC_0560 DSC_0556 DSC_0554 DSC_0550 DSC_0549 DSC_0561 DSC_0562 DSC_0563 DSC_0564 DSC_0567

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię