ZMIANY KLIMATU DOTYKAJĄ NAJBIEDNIEJSZYCH. PODRÓŻUJESZ? PRZYWIEŹ ZDJĘCIE, WYGRAJ NAGRODY W KONKURSIE FOTO!

Jeszcze tylko niewiele ponad miesiąc pozostał do końca konkursu fotograficznego „Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych”. Polska Zielona Sieć zaprasza do dokumentowania skutków zmian klimatu w krajach Globalnego Południa, które na naszych oczach dotykają ludzi, zmieniają środowisko, kształtują nową rzeczywistość. Nagroda główna dla najuważniejszego fotografa/fki wynosi 5700 złotych! W Jury konkursu zasiadają: Janina Ochojska, Anna Roggenbuck i Adam Wajrak. Ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie październikowej gali NOCY DLA AFRYKI. Nagrodzone w konkursie fotografie stworzą unikatowy kalendarz na 2013r.

Każdy z nas ma wśród zdjęć z podróży do krajów Globalnego Południa takie, które pokazują skutki zmieniającego się klimatu. Szukamy fotografii, które nie tylko dobitnie pokażą Polkom i Polakom, jak mocno Globalne Południe doświadcza zmian klimatu, lecz także jak pomysłowo i skutecznie jego mieszkańcy adaptują się do nowych, nieprzewidywalnych warunków. – mówi Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci, organizatora konkursu – Oprócz wartości artystycznej zdjęcia liczyć się będzie załączony opis i pomysłowość w podejściu do tego trudnego tematu, może ktoś odnajdzie przebranżowionych pasterzy w Etiopii, albo sfotografuje innowacyjne metody pozyskiwania wody albo akcje sadzenia drzew na obszarach narażonych na erozje. A może ktoś uchwyci komara malarycznego w górskich, jeszcze niedawno wolnych od malarii rejonach Afryki? Nawet najbardziej nietypowe lub zrobione przypadkowo zdjęcia będą miały szansę. Ten konkurs to prawdziwy test na pomysłowość, spostrzegawczość i uwaga! odpowiedzialną turystykę.

Źródłem informacji o konkursie jest strona internetowa www.konkurs.globalnepoludnie.pl. Fotografie przysyłać można do 23 września, wyniki konkursu – w tym nagroda internetowej publiczności – ogłoszone zostaną na początku października a wręczenie nagród nastąpi w drugiej połowie października w Warszawie, podczas corocznej imprezy Polskiej Zielonej Sieci NOC DLA AFRYKI.

Przykładowe skutki zmian klimatu:
Więcej ludzi choruje na tropikalne choroby, bo strefa tropików powiększa się. Katastrofy naturalne są o wiele bardziej intensywne i ludziom trudniej powrócić po nich do normalnego życia. Z powodu susz, lub też powodzi, katastrof naturalnych, bądź podnoszenia się poziomu morza ludzie mają problemy z dostępem do wody pitnej, i nie mogą się wyżywić. Pojawiają się migranci klimatyczni, których wyspiarskie kraje powoli znikają z powierzchni planety. Kurczą się zasoby np. wody, a to prowadzi do konfliktów między sąsiadami, plemionami, narodami. To rzeczywistość, z jaką mierzą się przede wszystkim kraje Globalnego Południa, które z powodu położenia geograficznego są najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Statystyki są nieubłagane: w skali globu co roku w klęskach żywiołowych ginie około 60 000 ludzi a ponad 90 procent z nich to mieszkańcy krajów najuboższych [1].

Kontakt:
Aleksandra Antonowicz, tel. 601 32 52 42, [email protected]
Patrycja Romaniuk, tel. 603 640 268,  [email protected]

Regulamin i szczegóły konkursu na stronie:
konkurs.globalnepoludnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię