Fundacja Recal udowadnia, że sporo! Aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie społeczne każdego aktywnego obywatela, natomiast recykling oszczędza zasoby naturalne, jak również przyczynia się do utrzymania środowiska w dobrej kondycji. Obie idee są myślą przewodnią projektu „Piłki za puszki”, realizowanego przez Fundację Recal, we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki

Zainicjowany w 2011 roku projekt jest realizowany głównie na boiskach typu ?Orlik? oraz innych obiektach sportowych o standardzie porównywalnym do Orlików. Portal ZielonaLekcja.pl objął patronat medialny nad projektem!

Fundacja przygotowała też działania informacyjne dotyczące ochrony środowiska na ?Orlikach?, ze szczególnym uwzględnieniem argumentów wyjaśniających, dlaczego użytkownicy boisk powinni segregować aluminiowe puszki po napojach.

RECAL dostarcza specjalne pojemniki do zbiórki pustych puszek po napojach. Fundacja zapewnia atrakcyjne graficznie tablice informujące o celach projektu i korzyściach płynących z recyklingu. Oprócz korzyści ekologicznych płynących z recyklingu, takich jak ochrona zasobów i ochrona klimatu, będzie również zastosowana materialna zachęta dla osób regularnie odwiedzających ?swojego Orlika?: im więcej zużytych puszek po napojach jest gromadzonych do pojemników, tym większe wsparcie otrzyma dany obiekt sportowy.

Pieniądze ze sprzedaży puszek wykorzystane są do zakupu wyposażenia sportowego na potrzeby Orlików. Za każde 15 kg zebranych puszek (1 kg to około 60 sztuk), ?Orlik? otrzymuje wysokiej jakości piłkę do futbolu, siatkówki lub koszykówki.

Od kwietnia do końca 2014 roku Fundacja RECAL wprowadziła promocję 2+1, w ramach której za każde 30 kg odebranego alu-złomu obiekt sportowy otrzyma nie 2 lecz aż 3 piłki, czyli jedną dodatkową. Aktualnie w zależności od regionu bezpłatny odbiór zebranego surowca realizowany jest przez jednego z pięciu Partnerów, którymi są: RECAN Organizacja Odzysku S.A., REMONDIS, ?Eco-Bielawa?, Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi oraz Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu. Ponadto Fundacja RECAL nawiązuje kontakt z kolejnymi Partnerami.

Obecnie Projekt realizowany jest na 60 obiektach, głównie na ?Orlikach?, w granicach administracyjnych miast: Legnica, Opole, Poznań, Sosnowiec, Tuchola, Elbląg, powiecie dzierżoniowskim, gminie Kęsowo oraz czterech regionach w promieniu 50 km od miejscowości: Warszawa, Radomsko, Lublin oraz Września.

Zebrane puszki są odbierane i transportowane przez partnera logistycznego, po wcześniejszym powiadomieniu osoby kontaktowej wymienionej w podpisanym przez Fundację RECAL porozumieniu z zarządcą obiektu sportowego. Środki finansowe uzyskane dzięki sprzedaży aluminiowych puszek po napojach są wykorzystane do zakupu wysokiej
jakości piłek.

Jeżeli jednak Partnerzy projektu wspólnie stwierdzą, że gromadzone środki finansowe mogą być lepiej wykorzystane do wsparcia poszczególnych obiektów sportowych, możliwe będzie wypracowanie nowych zasad ich dystrybucji. Wymagała to ścisłej współpracy z zarządcami ?Orlików?.

Innym ważnym elementem projektu jest współpraca z Animatorami organizującymi działania na „Orlikach”. Powinno to pomóc w uniknięciu wykorzystywania zbiórki selektywnej przez osoby zbierające złom na inne cele.

Fundacja Recal zaprasza także do współpracy Partnerów Logistycznych do realizacji projektu: gminy średniej wielkości lub firmy wywozowe działające na tym terenie.

Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach „RECAL? została utworzona w 1995 roku w celu promocji recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce.

Więcej o projekcie

pilki za puszki_obrazek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię