Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć zaprasza na międzynarodową konferencję ?Odpowiedzialna gospodarka lasami świata?, która odbędzie się 11 grudnia.2013 w godz. 10.00-18.00 w Hotelu Europejskim w Krakowie. Konferencja stanowi podusmowanie projektu ?Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier?.

Podczas konferencji przedstawiona będzie tematyka (nie)zrównoważonej produkcji i konsumpcji produktów związanych z lasami: drewna, papieru, artykułów spożywczych, ale też produktów, których wytwarzanie wiąże się szczególnie mocno z wylesianiem (np. monokulturowe uprawy palmy olejowej, soi i owoców tropikalnych). Przewidywana jest też prezentacja nt. zrównoważonych zamówień publicznych, EU Timber Regulation, certyfikatów takich jak FSC, PEFC, Rainforest Alliance, EU label, Fairtrade, Fair Wild i rolnictwo ekologiczne.
 
Uczestnicy spodziewają się ok. 70 gości – przedstawicieli urzędów (Ministerstwo Środowiska, UZP), firm zajmujących się certyfikacją (Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Nepcon, PEFC, FSC, DNV, SGS, Biocert, Bioekspert) i organizacji zajmujących się zrównoważoną gospodarką i odpowiedzialną konsumpcją w kraju i zagranicą (Centrum CSR, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Koalicja Sprawiedliwego Handlu, European Environmental Paper Network). Zapewniamy symultaniczne tłumaczenie wystąpień na j. polski.
 
Konferencja stanowi część trzyletniego projektu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” realizowanego przez organizacje pozarządowe w Polsce, Włoszech, Rumunii, Hiszpanii i na Malcie dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i dofinansowanego w Polsce przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Polsce projekt ten jest częścią kampanii „Kupuj odpowiedzialnie”, która objęła dotąd takie tematy jak drewno, papier, zabawki, ubrania, elektronika.
 
Wstęp wolny.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.ekonsument.pl/konferencja
Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30.11.2013.

O projekcie edukacyjnym pod nazwą "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier".

Organizatorzy zwracają uwagę na problemy społeczne i środowiskowe związane z gospodarką leśną oraz z przemysłem drzewno-papierniczym w Polsce i na świecie oraz wskazują możliwe rozwiązania. Projekt kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz do konsumentów pokazując, że odpowiedzialna produkcja i konsumpcja wyrobów pochodzących z lasu, takich jak meble, pokrycia podłogowe, okna i papier jest konieczna dla zachowania zasobów leśnych dla obecnych i przyszłych pokoleń. Projekt jest częścią europejskiej kampanii, którą współtworzymy z organizacjami pozarządowymi z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty. W Polsce regionalnymi partnerami projektu są organizacje członkowskie PZS, Stowarzyszenie „Eko-Inicjatywa” z Kwidzyna i firma NEPCon z Krakowa.
 
W zakładce „Materiały”  znajduje się elektroniczna wersja pakietu edukacyjnego, na który składać się będą scenariusze zajęć, ćwiczenia aktywizujące, filmy i zdjęcia o tematyce leśnej. W zakładce „Baza wiedzy” znajdują się artykuły opisujące wpływ przemysłu drzewno-papierniczego na środowisko i życie ludzi oraz alternatywne sposoby produkcji i konsumpcji drewna i papieru.
 
Polska Zielona Sieć zaprasza nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do włączenia swoich szkół do projektu. Organizatorzy zapraszają także przedstawicieli branż meblowej i papierniczej do bezpośredniego kontaktu przy współtworzeniu przewodnika „Dobre zakupy”, a także zainteresowanych dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji zajmujących się tematyką leśną.

Źródło: www.ekonsument.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię