Teren Parku Narodowego Wirunga nie powinien być miejscem poszukiwań złóż ropy naftowej ? apeluje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, ostrzegając jednocześnie przed poważnymi skutkami planowanej eksploracji dla unikalnej przyrody tego rejonu Afryki.

Za pomocą specjalnej aplikacji, dostępnej w serwisie fundacji WWF, można podpisać się pod petycją adresowaną do brytyjskich firm, planujących odwierty w Wirundze.

Oświadczenie WWF w sprawie Wirungi ma związek z ogłoszeniem planów eksploracji tego obszaru, przez brytyjskie firmy SOCO i Dominion, które zamierzają wkroczyć na obszar Wirungi. Obecność ekip poszukujących ropy naftowej będzie miała negatywny wpływ na miejscową przyrodę, zwłaszcza na bardzo rzadkie goryle górskie. W Wirundze żyje 200 goryli, co stanowi ¼ światowej populacji tych zwierząt.

Goryle przetrwały pomimo niespokojnych dziejów wschodnich regionów Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Przez ponad dekadę trwa tam zbrojny konflikt, który w okresie swojego największego natężenia stawiał pod znakiem zapytania przyszłość Wirungi.

Wirunga jest jednym z najstarszych parków narodowych i znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa, na którą park Wirunga trafił jako pierwszy w Afryce. W jej granicach żyją nie tylko goryle, ale również  wiele innych rzadkich gatunków zwierząt. Wirunga tworzy niepowtarzalny i niezwykle bioróżnorodny ekosystem. WWF działa od lat na rzecz jej ochrony, przeciwdziałając wylesianiu tego obszaru przez sadzenie drzew poza parkiem, z których będzie mogła korzystać miejscowa ludność oraz walcząc z tymi, którzy zabijają goryle.

Wirunga ma to nieszczęście, że leży w części Afryki obfitującej w surowce mineralne. To właśnie pragnienie kontroli nad ich złożami sprawia, że kongijski Wschód jest nadal niespokojny. Dotychczas była jednak omijana przez firmy wydobywcze. Odkrycie złóż ropy naftowej w tym rejonie dokona zniszczenia tego chronionego obszaru.

Niezrozumiały wydaje się fakt, że po latach ochrony tego obszaru, władze DRK chcą zniszczyć park narodowy w błyskawicznym tempie, wydając zgodę na poszukiwanie ropy naftowej
– mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Ten brak konsekwencji w ochronie Wirungi doprowadzi do nieodwracalnych zniszczeń. Potencjalne poszukiwania i eksploatacja nie mają również uzasadnienia ekonomicznego, jeżeli spojrzymy na ten aspekt z perspektywy miejscowej społeczności. Praktyka pokazuje, że dochody z eksploatacji surowców naturalnych w DRK nie trafiają do lokalnych mieszkańców. Stanie się wręcz przeciwnie, bo wraz z degradacją przyrody, stracą swoje źródła dochodu z turystyki i  rybołówstwa na Jeziorze Edwarda, znajdującym się w granicach parku.

WWF apeluje do rządu DRK o cofnięcie zgody na poszukiwania ropy naftowej na obszarze parku. Wezwał też brytyjskie firmy zainteresowane przeprowadzeniem odwiertów w tym rejonie do uszanowania prawa i międzynarodowych konwencji, które chronią Wirungę. Każdy może wyrazić swój sprzeciw wobec planom zniszczenia Wirungi, podpisując specjalną petycję przygotowaną przez WWF, dostępną w Internecie.

Podpisz petycję! Powiedz NIE planom zniszczenia Wirungi! Dowiedz się jak możesz pomóc.

Więcej informacji:
Paweł Średziński, tel. 604631633, email: [email protected]

 

W Wirundze żyje 200 goryli, co stanowi światowej populacji tych zwierząt. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię