Od marca tego roku w Internecie działa jedyny w swoim rodzaju portal bezgotówkowej wymiany przedmiotów. Serwis promuje maksymalne wykorzystanie potencjału dóbr dzięki włączeniu ich we wspólnotowy obieg użytkowania czy wymiany.

Dana osoba z różnych względów pragnie przekazać przedmiot w dalszy obieg. Może czas, by uwolnił się od jednej historii, zaczął nowe życie u innego właściciela, zyskał nowe wcielenie. Nie musi marnować swojego potencjału, tkwiąc niewykorzystywany w szafie Jeśli wejdzie w obieg wymiany, w obszar świadomej, wspólnotowej konsumpcji, przede wszystkim ludzie zyskają na tym najwięcej. Taka właśnie jest idea collaborative consumption – świadomego i uwrażliwionego na relacje międzyludzkie oraz konteksty ekologii korzystania z dóbr materialnych. Koncepcja przeciwstawiania się hiperkonsumpcjonizmowi za pomocą rozważnego użytkowania wszystkiego, co się posiada, nawet jeśli miałoby to równać się przekazaniu tego dobra innym osobom, w Polsce dopiero raczkuje. Portal dambomam.pl przeszczepia ją na grunt polski.

Serwis pełni też funkcję społecznościową, zrzeszając ludzi głoszących ideę antykonsumpcjonizmu oraz tych, którym bliskie są wszelkie działania ekologiczne. Zachęca do przekazywania nieużywanych rzeczy dalej, tak, by nie zalegały w piwnicach i na składowiskach. Dlatego znajdziemy tu rzeczy unikatowe, wykonane przez artystów, jak również przedmioty przekazane przez gwiazdy. Równocześnie portal prowadzi bloga, na którym znaleźć można teksty dotyczące ich ideologii i działalności jaką prowadzą.

Dambomam.pl to alternatywa dla portali aukcyjnych. Podstawowa różnica polega na środkach płatności. Użytkownik dambomam.pl nie musi mieć pieniędzy, aby licytować interesujące go przedmioty i wygrywać aukcje – wystarczy sama jego aktywność – np. przekazywanie własnych przedmiotów do wymiany. Tym sposobem zbiera punkty, a im więcej ich posiada, tym więcej aukcji może wygrywać. Różnorodność licytowanych rzeczy jest ogromna. W portalu znajdziemy nie tylko tradycyjne kategorie, ale także zakładki, które wyjaśniają powód wystawienia przedmiotu na aukcji, np.: "Pojęcia nie mam jak to działa", "Prezenty od ex", czy "Ten etap mam już za sobą". Dzięki temu użytkownicy mogą swoim aukcjom bardzo indywidualny rys – opowiadając przy tym np. jakąś zabawną anegdotę związaną z wystawianym przedmiotem.

Źródło: Dambomam.pl
 

Serwis zachęca do przekazywania nieużywanych rzeczy dalej, tak, by nie zalegały w piwnicach i na składowiskach. / Fot. Adam Ciesielski, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię