W gąszczu traw tekturowe grzyby, na drzewach wełniana jemioła, między gałęziami migoczące świetliki, a na niebie pluszowa chmura. 25 września podczas Grzybobrania Fundacja Form i Kształtów zamieni Park Kultury w Powsinie w las pełen bajkowych instalacji.

Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby, niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje i czy w trakcie trwania „wystawy” niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.

Uciekając od szablonowych rozwiązań, wbrew prostym skojarzeniom, Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować sztukę użytkową w nieoczywistym dla niej kontekście. Źródłem inspiracji dla ostatniego projektu Fundacji było grzybobranie, a tematem z jakim mieli zmierzyć się zaproszeni do współpracy projektanci – polska jesień. Wśród prac ukrytych między drzewami będzie można odnaleźć instalacje m.in. Niny Braun, Marty Niemywskiej, Mysikrólika, Magdaleny Frankowskiej i La Polki. Obok uznanych już projektantów las wypełnią projekty wyłonione w drodze konkursu.

Fundacja Form i Kształtów zaprasza projektantów do udziału w konkursie na Obiekt Leśny organizowanym w ramach projektu Grzybobranie. Tematem, z jakim będą mieli za zadanie zmierzyć się projektanci jest jesienne grzybobranie. Forma i materiały, z których zostaną wykonane prace, są dowolne. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają nagrodą pieniężną w wysokości 1 tys. zł umożliwiającą ich realizację. Następnie gotowe już instalacje zaprezentowane zostaną 25 września w Parku Kultury w Powsinie podczas Grzybobrania. Będzie je można również zobaczyć w przygotowanym specjalnie na tę okazję Małym Atlasie Grzybów. Konkurs na Obiekt Leśny to szansa na zaprezentowanie swoich pomysłów z pogranicza designu, sztuki i hobbistycznego rękodzieła wspólnie z pracami uznanych już projektantów, poddanie ich fachowej ocenie oraz krytyce ekspertów.

Prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Tomasz Rygalik (Studio Rygalik), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).

Termin nadsyłania prac upływa 24 sierpnia. Projekty należy przesyłać mailem na adres: [email protected].

Kontakt:
koordynator konkursu: Jędrek Nykowski, [email protected], T +48 784 543 010
koordynator projektu: Iza Rutkowska, [email protected]
kontakt z mediami: Cecylia Jakubczak, [email protected], T +48 517 465 857

Źródło: formyiksztalty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię