Fot. Depositphotos

W piątkowe popołudnie, 26 października br.,zostało przeprowadzone szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu w ramach projektu „Kaliska przygoda z odpadami” zorganizowany przez Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

Tematem spotkania pn. ? Nie bądź zielony! Segreguj bioodpady!? była jedna z frakcji wprowadzona w ramach nowego systemu segregacji odpadów komunalnych – bioodpady.

Nauczyciele mogli zapoznać się ze sposobem segregacji na nowych zasadach, problemami, które wiążą się z frakcją bioodpadów oraz poznać interesujące sposoby na przeprowadzenie lekcji w szkołach związanych z odpadami aby edukować najmłodszych w tym zakresie.

W drugiej części spotkania można było sprawdzić swoje umiejętności manualne w bioodpadowych warsztatach, robiąc kwietnik z T-shirta oraz drewniany podstawek.

Problem z segregowaniem bioodpadów wynika po części z braku świadomości ekologicznej i wiedzy, że to się po prostu opłaca. Jeśli bioodpady są dobrze posegregowane, trafiają do kompostowni, gdzie są szczepione bakteriami, które mają wspomóc ich rozkład. Przy tej okazji tworzy się metan, który jest dobrym źródłem energii. Jej część trafia do sieci energetycznych, a część wykorzystywana jest na samo działanie biokompostowni. Z masy, która pozostanie, produkuje się nawóz, który znajduje zastosowanie w rolnictwie. Takie działanie wszystkim się opłaca –  powiedziała Marta Siatka z Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię