W Goniądzu nad Biebrzą miłośnicy ptaków i ci, którzy noszą ptasie nazwiska pobili rekord Guinnessa. Dokładnie 1311 osób przebranych w białe, czarne i czerwone koszulki ułożyło największego na świecie bociana.

Ważny jest każdy element przyrody, a w imprezie chodziło również o zwrócenie uwagi na jej bioróżnorodność. – Ten rok został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności. Chcemy pokazać, że nie jesteśmy na świecie sami – powiedział Jacek Karczewski, Ptaki Polskie.

Ptak też człowiek – to jedno z haseł kampanii „Jestem na Ptak”. A skoro ambasadorami edukacyjnej akcji stały się ptaki – do bicia rekordu Guinnessa należało wybrać przedstawiciela jednego z nich. Padło na bociana.

To pierwsza próba bicia rekordu Guinnessa. Warunkiem było uczestnictwo minimum dwustu pięćdziesięciu osób, ale chętnych było dokładnie 1311 osób. Rekord ustanowiony – z góry bocian wygląda imponująco. Udało się zachować wszystkie proporcje. Miłośnicy ptaków musieli tak stać przez dziesięć minut. W miarę nieruchomo – i niekoniecznie na jednej nodze. Ten obrazek wpisuje się do księgi rekordów Guinnesa, a już w maju przyszłego roku kolejny Zlot Klubu Ptaków Polskich. Klub ma szansę prężnie się rozwijać. W końcu w naszym kraju mieszka podobno sześćdziesiąt tysięcy ludzi o nazwisku Dudek. Kto wie ilu jest Szpakowskich, Dzięciołów czy Sokołowskich

Wszystko to w ramach  Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej pTAK! Kampania ma zwrócić uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. W końcu oni też mają swoje życie – wypełnione pracą, przeciwnościami dnia codziennego, ale też najprawdziwszymi namiętnościami i pasją. Myśmy to już dostrzegli – i zachwycili się! Teraz chcemy o tym Państwu opowiedzieć i podzielić się naszym zachwytem.

Będziemy też mówić o problemach. Niestety – te największe zawsze biorą swój początek od nas – ludzi. Ale jest też i dobra wiadomość! Skoro my prowokujemy te problemy, to znaczy że od nas też zależy ich rozwiązanie.

W Kampanii pTAK! dostarczymy Państwu wiedzy i rzetelnej informacji. Będziemy uczyć i bawić. Zapraszamy do twórczej pracy i zabawy. Czas na współodpowiedzialność: Bądźmy na pTAK! Zanim będzie za późno…

Wiodącym tematem Kampanii oraz spoiwem dla wszystkich zaplanowanych w niej działań są ptaki oraz ochrona ich przestrzeni życiowej (siedlisk). Jednocześnie pod parasolem z ptaków podejmowane będą tematy ogólno-ekologiczne. Ostatecznie, poszczególne wątki Kampanii, związana z nimi publicystyka, akcje oraz wszelkiego rodzaju działania będą zawierały się we wspólnej przestrzeni komunikacyjnej pTAK! I tak mamy tutaj m.in. Szkołę na pTAK! i Ogród na pTAK! Zapraszamy do ekskluzywnego Klubu Ptaków Polskich oraz do udziału w licznych konkursach – oczywiście na pTAK!

Naszym zamierzeniem jest wywołanie pozytywnych skojarzeń wynikających z gry słów P + TAK prowadzących do afirmacji w rodzaju PTAK JEST OK, PTAK JEST NA TAK, TAK DLA PTAK(ÓW) – i dalej dla całej przyrody i bioróżnorodności oraz idei jej ochrony. 

Najważniejsze cele Kampanii pTAK!:

    * Dostarczać wiarygodnej informacji i wiedzy o Przyrodzie (Polskiej) – w sposób przyjazny, atrakcyjny, z najwyższą dbałością o naukową rzetelność
      i standardy etyczne.
    * Stworzyć przyjazną i w pełni wiarygodną bazę danych i źródło informacji w dziedzinie ochrony przyrody/bioróżnorodności w formie Portalu pTAK!: www.jestemnapTAK.pl Naturalnie szczególne miejsce rezerwujemy tutaj dla problematyki ochrony ptaków i ich siedlisk.
    * Promować wartości jakie niesie ze sobą Przyroda oraz idee jej ochrony.
    * Promować i budować społeczną postawę na pTAK! – tj. postawę szacunku dla bioróżnorodności oraz współodpowiedzialności, zrozumienia i otwartości wobec idei i działań związanych z jej ochroną.
    * Ukazać i promować Przyrodę (ptaki w szczególności!) jako temat atrakcyjny społecznie, wart zainteresowania i zaangażowania.
    * Budować platformę społecznego porozumienia – tj. zaangażowania i współpracy wokół idei i działań podejmowanych w ramach kampanii pTAK! – łączącą autorytety, organizacje i zwykłych ludzi.
    * Stworzyć warunki dla rozwoju osobistego i integracji społecznej skoncentrowanych wokół idei ochrony przyrody/bioróżnorodności – ptaków w szczególności. Wartością dodaną będzie zabawa.
    * Kampania pTAK! ma wykorzystywać efekt kuli śnieżnej, gwarantując w ten sposób rozwój i trwałość Idei na pTAK! w horyzoncie czasowym daleko wykraczającym poza projekt inicjacyjny.

Źródło: www.jestemnaptak.pl, TVP3 Białystok

Warunkiem było uczestnictwo minimum dwustu pięćdziesięciu osób, ale chętnych było dokładnie 1311 osób.

Ten obrazek wpisuje się do księgi rekordów Guinnesa, a już w maju przyszłego roku kolejny Zlot Klubu Ptaków Polskich.

Wiodącym tematem Kampanii oraz spoiwem dla wszystkich zaplanowanych w niej działań są ptaki oraz ochrona ich przestrzeni życiowej (siedlisk).

Dokładnie 1311 osób przebranych w białe, czarne i czerwone koszulki ułożyło największego na świecie bociana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię