By edukować, trzeba najpierw rozpoznać zagrożenia środowiska naturalnego. W gorliwej debaty społecznej nt. zmian klimatu coraz częściej pada pytanie, jakie są najbardziej zatrute miejsca na świecie. Ecoportal utworzył listę dziesięciu ?czarnych punktów?, w których stężenie chemikaliów jest szczególnie wysokie.

Najbardziej zatrutym miejscem okazał się Dzierżyńsk – miasto w Rosji. Dawniej był to duży ośrodek przemysłowy, zajmujący się wytwarzaniem broni chemicznej. Ta działalność doprowadziła do rozległego skażenia wód gruntowych dioksynami i fenolem, mimo to miasto nadal czerpie wodę pitną z tych samych źródeł. Chemikalia (cyjanowodór, dioksyny, fosgen, sarin czy iperyt) aż 17 mln razy przekraczają dopuszczalne normy. Średnia długość życia wynosi zaledwie 42 lata dla mężczyzn i 47 lat dla  kobiet.

Kolejnym zatrutym miejscem jest Czarnobyl. Ocenia się, że do tej pory w wyniku skażenia radioaktywnego w 1986 r. w regionie zginęło 5,5 mln osób. Z powodu przemysłu chemicznego zatrutym miastem jest też Sumgayit w Azerbejdżanie. W powietrzu i glebie jest duże stężenie metali ciężkich, produktów ubocznych przemysłu naftowego i innych trujących odpadów chemicznych. Dzieci rodzą się z wadami genetycznymi, powodującymi upośledzenie umysłowe oraz choroby kości.

Do innych skażonych miast należą: Vapi w Indiach (zagłębie przemysłowe, 100 razy za wysokie skażenie wód rtęcią), Tiayning w Chinach (produkcja ołowiu), Sukinda w Indiach (największe kopalnie chromu, niemal 100% wody zawiera substancje rakotwórcze), Norylsk w Rosji (zakłady przetwórcze metali ciężkich; zjawisko czarnego śniegu)  Linfen, Chiny (zagłębie węglowe; smog w powietrzu), La Oroya w Peru (wydobycie ołowiu, miedzi i cynku; kwaśne deszcze) oraz  Kabwe w Zambii (zakłady przetwórcze kadmu i ołowiu).

Źródło: www.ecoportal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię