Do 13 listopada 2009 r. uczniowie szkół z Łysomic i okolic brali udział w akcji ?? z natury segreguję!? oraz współzawodniczyli w licznych zabawach i konkursach, związanych z selektywną zbiórką odpadów. Ogłoszenie wyników, prezentacja zwycięskich prac oraz placówek nastąpi podczas finału akcji w Turznie 21 listopada br.

Od 2 listopada br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Łysomic, Ostaszewa, Turzna, Świerczynki i Sławkowa biorą udział w akcji „…z natury segreguję!”. Podczas specjalnych zajęć dzieci poznawały na czym polega recykling i jak prawidłowo prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Program jest elementem projektu edukacji ekologicznej „W Trosce o Naturę”, opracowanego przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA (PSR).

Zdobytą na zajęciach wiedzę uczniowie mogli wykorzystać podczas konkursu selektywnej zbiórki odpadów.  Trafność umieszczania odpadów w przygotowanych do tego celu pojemnikach na bieżąco oceniali pracownicy operatora komunalnego, firmy MPO Toruń. Po zakończeniu zbiórki operator wyłoni zwycięską placówkę, której uczniowie najlepiej wywiązali się z zadania konkursowego.

W łysomicką edycję „… z natury segreguję!” włączył się również jeden z największych pracodawców w regionie, Sharp Manufacturing Poland. Firma, będąca wiodącym producentem sprzętu RTV/AGD, z zaangażowaniem dba o wspieranie świadomości ekologicznej lokalnego otoczenia. Jako główny partner akcji, popularyzowała jej przesłanie wśród swoich pracowników i ich rodzin, zachęcając do aktywnego udziału nie tylko najmłodszych. Ponadto, ufundowała nagrodę główną w konkursie selektywnej zbiórki odpadów.

Akcja „…z natury segreguję!” w prosty sposób pomaga budować rzeczywistą świadomość wagi ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. – powiedziała Katarzyna Kawczyńska, koordynator projektu „W Trosce o Naturę”, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku. – Angażuje dzieci, a także nauczycieli i rodziców, w atrakcyjne i lubiane zajęcia, jak konkursy czy występy, jednocześnie pokazując im, jak ważna jest odpowiedzialność za środowisko naturalne. Na lepszą realizację tego celu pozwala również zaangażowanie w akcję samorządów lokalnych, przedsiębiorców i operatorów komunalnych. – dodała.

Chcemy pozytywnie wpływać na nasze otoczenie, dlatego też angażujemy się w akcję „…z natury segreguję!”. – powiedział Witalis Korecki, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Personalnych i Administracji – Cieszymy się, że nasza fabryka może aktywnie wesprzeć tę ideę. Wierzymy, że postawa proekologiczna, którą ukazują nam dzieci przeniesie się na codzienne życie całego społeczeństwa. – dodał.

Finał akcji odbędzie się 21 listopada br. o godz. 11 w Zespole Szkół nr 2 w Turznie przy ul. Parkowej 4. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane placówki biorące udział w akcji. Uczniowie przedstawią inscenizacje, piosenki i wiersze o tematyce ekologicznej. Zostaną także ogłoszone wyniki konkursu selektywnej zbiórki odpadów oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursów artystycznych: plastycznego, technicznego i fotograficznego. Wyróżnienia otrzymają również najbardziej zaangażowani i pomysłowi koordynatorzy akcji w poszczególnych szkołach.

Organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje dla najmłodszych i dorosłych uczestników finału. Na dzieci czekają animacje i zabawy ruchowe, które będą się odbywały pomiędzy występami. Natomiast każdy będzie uczestnik będzie mógł oddać zużyte baterie oraz wziąć udział w losowaniu cennych nagród.

Łysomicka akcja organizowana jest przez PSR przy wsparciu operatora komunalnego – firmy MPO Toruń, władz gminy oraz spółki Sharp Manufacturing Poland. Program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię