Co roku w ostatnią sobotę listopada w całej Europie świętowany jest Dzień Bez Kupowania. Również w Krakowie z tej okazji odbędzie się happening i akcja informacyjna. Po co to święto?

Na stronie www.bezkupowania.blogspot.com można przeczytać manifest organizatorów akcji: Nie chcemy żeby wmawiano nam, że posiadanie kolejnych produktów uczyni nas szczęśliwymi ludźmi! Nie zgadzamy się na to, że za produkcją przemysłową kryje się wyzysk pracowników (przede wszystkim w krajach rozwijających się, ale również na zachodzie), bezwzględne wykorzystywanie zwierząt, ogromne zanieczyszczenie środowiska, łamanie praw człowieka i wyniszczanie zasobów naturalnych ziemi. Chcemy decydować o tym, jak wygląda cały system produkcji, chcemy decydować o tym, czego potrzebujemy, a czego nie!

 Z okazji Dnia Bez kupowania 26 listopada 2011 przed Galerią Krakowską o godz. 14.00 odbędzie się Happening z udziałem toreb reklamowych, wózków sklepowych, transparentów i darmowych owoców dla wszystkich! Polska Zielona Sieć wspiera wydarzenie i zachęca wszystkich do udziału. Od lat promuje odpowiedzialną konsumpcję, której naczelną zasadą powinno być: ograniczaj zakupy!
 
Polacy należą do jednej piątej ludzkości, która konsumuje ponad 80% produkowanych na świecie dóbr. Gdyby mieszkańcy wszystkich krajów na świecie mieli konsumować tyle, ile przeciętny mieszkaniec Europy, nie starczyłoby zasobów Ziemi. Każda rzecz, którą kupujemy, wymaga bowiem zużycia surowców naturalnych (często nieodnawialnych, jak np. ropa z której powstają wszelkie rodzaje plastiku) i energii (w większości również z nieodnawialnych źródeł), a także powoduje powstanie zanieczyszczeń i emisje CO2 do atmosfery. Poza tym niskie ceny, jakimi wabią nas sklepy, często osiągane są kosztem głodowych płac i bardzo złych warunków pracy ludzi zatrudnionych przy produkcji tych dóbr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię