„Mapa ginącego świata” to seria filmów dokumentalnych na temat unikalnych gatunków fauny i flory. Pierwszy odcinek powstał w marcu br. w Kenii, a tym razem Mateusz Damięcki odwiedził Madagaskar. 

Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat unikalnych gatunków fauny i flory, którym grozi wyginięcie,głównie wskutek nielegalnego handlu wytwarzanych z nich produktów. – Chcemy pokazać, że ludzie czasem nie zdają sobie sprawy, jak ich codzienne wybory przyczyniają się do wyginięciagatunków roślin i zwierząt, co z kolei zaburza całe ekosystemy. Wielu z nas, będąc na wakacjach za granicą, pewnie nie raz kupiło gąbkę z rafy koralowej czy ładną szkatułkę z egzotycznego drzewa, nie wiedząc, że w ten sposób wspiera lokalną gospodarkę rabunkową lub nielegalny handel wyrobami z zagrożonych gatunków. Cykl ?Mapa zaginionego świata? ma nam uświadomić, co robić, by nie szkodzić planecie, na której żyjemy i którą zostawimy w spadku kolejnym pokoleniom – mówi Mateusz Damięcki, gospodarz serii dokumentalnej ?Mapa ginącego świata?.

Madagaskar, który teraz odwiedził aktor jest unikatowy, bowiem ponad 80% gatunków tam występujących to endemity (organizmy nie występujące w żadnym innym miejscu na Ziemi).  Mateusz Damięcki podpatrywał tam życie lemurów i kameleonów. Odwiedził też maleńką wioskę Mitsinjo, położoną na terenie Parku Narodowego Andasibe-Mantadia, gdzie szczególnie widoczne są dramatyczne skutki  rabunkowej wycinanki lasów deszczowych. Z tamtejszych drzew zagrożonych wyginięciem wyrabia się m.in. piękne i ekskluzywne parkiety, za które konsumenci są w stanie zapłacić krocie. W filmie będzie można zobaczyć, w  jaki sposób można ratować naturalne środowisko, a jednocześnie pomagać ubogiej ludności Madagaskaru, dając jej szansę na zatrudnienie i rozwój, tak by wycinanie chronionych międzynarodowym prawem drzew, by pozyskać z nich drewno szlachetne, nie było dla mieszkańców okolicy jedyną możliwością na wykarmienie rodziny.

Zdjęcia do kolejnych odcinków cyklu zaplanowano na Sri Lance i w Wietnamie, gdzie Mateusz Damięcki wraz z ekipą przyjrzy się problemowi wyrobu pamiątek turystycznych z lokalnych gatunków zagrożonych wyginięciem , m.in. z rafy koralowej, skór węży, skorup żółwi, oraz nielegalnemu handlowi żywymi gadami.

Filmy będzie można zobaczyć już w 2016 r. na antenie TVP 1.

Cykl ?Mapa ginącego świata? stanowi część ogólnopolskiej edukacyjno-informacyjnej kampanii ?Ginące gatunki?, która jest realizowana w partnerstwie Fundacji  ?Sztuki Wszystkie?, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody ?Salamandra? oraz firmy BANZAI, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

GALERIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię