Już w najbliższą sobotę (19 marca) zapraszamy na kolejny odcinek cyklu dokumentalnego „Mapa ginącego świata”. Tym razem Mateusz Damięcki odwiedzi Wietnam. 

W stolicy Wietnamu ? Hanoi, Mateusz naocznie przekonał się jak trudno przy pomocy przepisów prawa, zmienić wielowiekową tradycję. Bez problemu w restauracjach można tam zamawiać potrawy z chronionych prawem zwierząt, a na przedmieściach kupić kość słoniową czy róg nosorożca przygotowany do zrobienia z niego naparu leczniczego.

Odwiedził także dzielnice, w której wciąż znajdują się farmy niedźwiedziej żółci, czyli miejsca gdzie przez dziesiątki lat, w ciasnych klatkach więzione są niedźwiedzie księżycowe, po to, by pozyskiwać z nich żółć, stosowaną w TCM jako środek na gorączkę. Mimo obowiązującego od 10 lat zakazu, handel żółcią trwa.

Pokażemy także pracę organizacji Animals Asia, która ratuje zwierzęta z takich farm i stara się zapewnić bezpieczną emeryturę.

Mateusz odwiedził również Park Narodowy Cuc Phuong, w którym zlokalizowano centrum gdzie leczone są pangoliny, odebrane przemytnikom. Pangoliny to obecnie najczęściej przemycane ssaki na świecie. To także jedyne na świecie ssaki pokryte łuskami i to właśnie owe keratynowe łuski stały się ich przekleństwem. Wykorzystywane w TCM, są produktem niezwykle poszukiwanym na czarnym rynku.

Odcinek będzie można zobaczyć w TVP 1 19 marca o godz. 8.55.

?Mapa ginącego świata? to 4-odcinkowy cykl, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat unikalnych gatunków fauny i flory, które zagrożone są wyginięciem, głównie na skutek niekontrolowanego ich pozyskiwania w celach komercyjnych. Emisje powtórkowe całego cyklu na antenach TVP HD i TVP Historia już w kwietniu!

Dotychczas wyemitowane odcinki cyklu można obejrzeć na stronie: www.mapaginacegoswiata.tvp.pl

 Cykl ?Mapa ginącego świata? stanowi część ogólnopolskiej edukacyjno-informacyjnej kampanii ?Ginące gatunki?.

GALERIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię