W piątek, 15 kwietnia 2011 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie zostanie otwarta wystawa poświęcona postaci Ludomira Benedyktowicza ? malarza, publicysty, leśnika. Na wystawie będzie prezentowane malarstwo oraz twórczość literacka artysty.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Poznaniu, Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz rodzin Benedyktowiczów i Miszczyńskich.

Ludomir Benedyktowicz żył w latach 1844–1926. Kształcił się w Zakładzie Praktyk Leśnych w Feliksowie pod Brokiem. W wieku 19 lat wziął udział w powstaniu styczniowym. Niestety w trakcie walk został poważnie okaleczony. Mimo utarty obu dłoni rozpoczął studia malarskie. Korzystał z pomysłowego urządzenia, które umożliwiało mu posługiwanie się rękoma. Malowanie i tworzenie dzieł literackich stało się jego pasją. Był postacią znaną i cenioną inteligenckich środowiskach Krakowa i Lwowa.

Wystawa w Ośrodku Kultury Leśnej jest znakomitą okazją do poznania twórczości i interesującej biografii artysty. Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie się o godz. 13.00 w budynku muzealnym „Oficyna".

Źródło: OKL Gołuchów
 

W trakcie prac organizacyjno-koncepcyjnych związanych z wystawą, udało się odszukać i zidentyfikować ponad 70 prac z dziedziny malarstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię