Zwiedzanie elektrociepłowni EC4, pokazy strażackie oraz ratownictwa medycznego i drogowego, gry edukacyjne, warsztaty ekologiczne, to tylko niektóre atrakcje jakie w sobotę Veolia Energia Łódź przygotowała dla mieszkańców w ramach ?Ciepłej soboty?.

Podczas dni otwartych w EC4 łodzianie mieli okazję  zwiedzać elektrociepłownię i zobaczyć w jaki sposób powstaje ciepło i prąd. Goście mogli także przekonać się  jak działają wszystkie urządzenia olbrzymiej instalacji i odwiedzić najważniejsze punkty kompleksu oraz z bliska podziwiać konstrukcję 250-metrowego komina, najwyższej budowli Łodzi. Zwiedzających oprowadzali przewodnicy, na co dzień pracujący w elektrociepłowni, którzy wyjaśnili wszystkim co to jest ciepło systemowe oraz kogeneracja.

Organizatorzy zaplanowali również mnóstwo atrakcji na zewnątrz kompleksu. Wolontariusze z PCK instruowali jak udzielać  pierwszej pomocy poszkodowanym. Chętni mogli wziąć udział w pokazach ratownictwa medycznego i drogowego, skorzystać z symulatora dachowania i doświadczyć wybuchu poduszki powietrznej, a Veoliusz, bohater komiksu dla dzieci, wyjaśniał wszystkim czym jest idea smart city, czyli inteligentnego miasta.

Komisarz Dymski w Łodzi

Wiele łódzkich budynków wciąż ogrzewana jest starymi piecami o niskiej wydajności. Spalane są w nich szkodliwe dla środowiska śmieci, powodujące tzw. niską emisję. Od końca sierpnia Veolia prowadzi w Łodzi akcję edukacyjno-informacyjną pod nazwą ?Niska emisja ? wielka sprawa?. W ten sposób chcą skierować uwagę Łodzian na problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można ją ograniczyć. W tym celu na tegorocznym wydarzeniu zawitał Komisarz Dymski, który stoi na straży czystego powierza. Aby dotrzeć ze swoim przekazem do wszystkich mieszkańców Łodzi pojawił się z nietypowym rekwizytem ? kołem fortuny. Podczas konkursu ?Niska emisja kołem się toczy? każdy miał okazję zakręcić tajemniczym kołem i wylosować jedną z kategorii: rebus, zadanie pytanie ciemne pudełko, wymyśl hasło czy kalambury, a wszystkie te zadania związane były z tematem niskiej emisji. Dzięki temu, przez zabawę, wszyscy mieszkańcy mogli dowiedzieć się jak walczyć z problemem zanieczyszczonego powietrza w swoim mieście. Za udział w konkursie każdy otrzymał ekologiczny gadżet –  opaski odblaskowe, długopisy, kredki bądź drewniane jojo.

Eko-deko

Podczas warsztatów ?Nie puścimy ekologii z torbami?, każdy chętny mógł zaprojektować i pomalować swoją własną eko-torbę. Za pomocą stempelków wykonanych z warzyw i owoców oraz szablonów powstało wiele ciekawych kompozycji.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Każdy chciał wykonać swoją własną unikatową eko-torbę. Fantazja podczas warsztatów zdawała się nie mieć granic. Zajęcia w praktyczny sposób uczą także ekologicznych zachowań. Taką torbę z powodzeniem można zabrać na zakupy, a co najważniejsze jest wielokrotnego użytku, dlatego przyczyniamy się  w ten sposób do ochrony środowiska. ? podkreślała Aleksandra Siatka, która prowadziła warsztaty z malowania eko-toreb.

Pamiętając o najmłodszych zrealizowane zostały również warsztaty kreatywne, podczas których dzieci mogły wyczarować barwną krainę zwierząt. Korki, butelki plastikowe, rolki po papierze toaletowym, to tylko niektóre recyklingowe produkty, które posłużyły do tworzenia (eko)zwierzątek. Podczas parugodzinnych zajęć dzieci przy pomocy odrobiny wyobraźni, zamieniały, zdawałoby się niepotrzebne już przedmioty, w śliczne zwierzęce postacie.

Wydarzenie zrealizowane zostało  w ramach kampanii ?Niska emisja ? wielka sprawa?, której organizatorem jest Veolia Energia Łodź, zaś patronat merytoryczny sprawuje firma  ABRYS.

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię