W piątek 13 listopada odbył się, zorganizowany przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Festiwal Recyklingu. Wydarzenie w formule on-line?owej transmisji zrealizował Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

To, co jeszcze rok temu wyprzedzało trendy, dziś, za sprawą pandemii, stało się oczywistą koniecznością i z uwagi na wymogi społecznego dystansowania, bardzo wiele eventów kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjnych odbywa się wyłącznie w sieci. Rzeczywistość, w której musimy funkcjonować, sprawiła, że technologie i masowe korzystanie z Internetu, pozwalają nam wirtualnie uczestniczyć i angażować się w takie wydarzenia, jak Festiwal Recyklingu, zrealizowany jako zwieńczenie projektu ?Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych związanych z gospodarką odpadami na terenie Aglomeracji Opolskiej.?

Bloki tematyczne

Wydarzenie podzielono na trzy bloki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla najmłodszych uczestników oraz dla młodzieży przygotowano pokazową rozgrywkę w grę planszową ?Przyroda potrzebuje superbohaterów?, pogadanki edukacyjne na temat segregacji odpadów, czytanie bajki ?Leśne początki?, a także związane z segregacją odpadów przedstawienie teatralne ?Na ratunek Czystolandii?. Natomiast w bloku warsztatowym najmłodsi mogli przekonać się, jak ze skarpetek wyczarować zajęczaki i kreatynie wykorzystać inne odpady, np. jak zrobić ekoprzyborniki z niepotrzebnych słoików i puszek lub jak wykorzystać stary t-shirt. Nie zabrakło również konkursów z wykorzystaniem koła fortuny. Do wygrania były np. zestawy ekogadżetów, bilety do instytucji kultury, bony zakupowe i gry planszowe. Oprócz rozrywki zapewniono też odpowiednią dawkę wiedzy na temat odpadów, którą z uczestnikami podzielili się edukatorzy z firmy Abrys.

Z kolei dorośli odbiorcy Festiwalu Recyklingu mogli śledzić ekspercki panel dyskusyjny, w ramach którego Andrzej Brzezina (zastępca burmistrza Ozimka), Tomasz Szymkowiak (specjalista w dziedzinie gospodarki odpadami, a zarazem publicysta z Portalkomunalny.pl), a także Dominik Szymański, redaktor prowadzący czasopismo ?Energia i Recykling?, rozmawiali o kluczowych sprawach w zakresie kosztów postępowania z odpadami, recyklingu i zagrożeń środowiskowych. Eksperci poruszyli wiele problemów, takich jak dzikie wysypiska odpadów, poziomy recyklingu i kary za ich nieosiąganie przez Polskę, a także odnieśli się do kosztów zagospodarowania odpadów.

Po debacie uczestnicy bloku dla dorosłych mogli obejrzeć kilka prelekcji, m.in. na temat zero waste, prawidłowej segregacji kłopotliwych odpadów, kompostowania czy odpowiedzialnych zakupów będzie czekać masa ciekawych i przydatnych informacji związanych z prawidłowym segregowaniem śmieci przeznaczonych do recyklingu. Również dla dorosłych przygotowano cykl warsztatów, poświęconych między innymi przygotowywaniu ekokosmetyków, świeczników, a także ekotoreb na zakupy. Podczas Festiwalu Recyklingu nie zabraknie również świątecznego akcentu, przeprowadzono bowiem warsztaty z tworzenia ekologicznych ozdób świątecznych.

Festiwalowy sukces

Online?owy Festiwal Recyklingu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, wzbudził duże zainteresowanie odbiorców, którzy aktywnie włączyli się w wydarzenie. Taka formuła edukacyjnego eventu okazała się inspiracją i pomocą dla każdego, kto zdecydował się wziąć w nim udział. Doświadczeni i profesjonalni edukatorzy ekologiczni, a także eksperci w zakresie gospodarki odpadami rozwieją wiele wątpliwości oglądających wydarzenie mieszkańców Aglomeracji Opolskiej. Tematyka i zróżnicowanie zajęć dały odbiorcom dużo satysfakcji i pozwoliły poszerzyć wiedzę o segregacji odpadów, która jest jedną z najważniejszych umiejętności w codziennym życiu. Dodatkowo uczestnicy festiwalowych warsztatów zyskali nowe pomysły na kreatywne wykorzystanie odpadów oraz know-how, jak tego dokonać w we własnym domu.

Nic tak nie ułatwia zapamiętywania przydatnej wiedzy, jak popieranie jej konkretnymi przykładami. To one wpływają na naszą wyobraźnię. Dlatego w obecnych czasach internetowe spotkania społeczności i pasjonatów wydają się strzałem w dziesiątkę. Pozwalają bowiem na aktywne uczestnictwo i przyswajanie wiedzy w bezpiecznych warunkach, stwarzając doskonałą przestrzeń do poszukiwania informacji oraz inspiracji, przy tym mądrej rozrywki. I właśnie ta wiedza, umiejętności oraz poczucie współuczestnictwa, to jedne z najcenniejszych wartości, jakie zaoferował odbiorcom Festiwal Recyklingu.

tekst Mikołaj Maternik

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię