Nowa pomoc dla nauczycieli – teraz łatwo mogą sprawdzić, gdzie zabrać uczniów na zajęcia z przedmiotów przyrodniczych. Instytut Badań Edukacyjnych udostępnił interaktywną mapę ośrodków edukacji pozaformalnej oferujących takie zajęcia.

Zwiedzanie ekspozycji w muzeum, zajęcia w laboratorium, wykłady i doświadczenia w ośrodku naukowym – to dobry sposób na atrakcyjną dla uczniów lekcję. Teraz nauczycielom przedmiotów przyrodniczych będzie łatwiej odnaleźć miejsca, które oferują takie zajęcia.

Instytut Badań Edukacyjnych udostępnił interaktywną mapę ośrodków przyrodniczej edukacji pozaformalnej. Znajdują się na niej placówki z terenu całego kraju, zarówno te prowadzone przez organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, ośrodki badawcze PAN, centra nauki, jak i te prowadzone przez pasjonatów. Mapa umożliwia wyszukiwanie ośrodków, które położone są najbliżej szkoły. Wyszukiwanie odbywa się po wpisaniu kodu pocztowego. Informacje o ośrodkach zawierają adres, telefony kontaktowe i link do strony placówki, na której można zapoznać się ze szczegółową ofertą edukacyjną.

Skąd pomysł na mapę? – Podczas prowadzenia badania „Dobre praktyki w przyrodniczej edukacji pozaformalnej” zgromadziliśmy sporą bazę danych ośrodków, które oferują zajęcia dla całych klas – mówi Barbara Ostrowska, lider Pracowni Przedmiotów Przyrodniczych. – Uznaliśmy, że warto przygotować mapę, z której będą mogli korzystać nauczyciele. Nie jest to oczywiście baza wszystkich takich placówek w kraju, ale zawiera ich całkiem sporo, bo 348.

Interaktywna mapa opublikowana przez IBE będzie stale aktualizowana – umożliwiono zgłaszanie kolejnych ośrodków.

Z mapy można skorzystać na stronie projektu Entuzjaści edukacji

 

Zajęcia realizowane przez badane ośrodki wspierają nauczanie szkolne takich przedmiotów jak przyroda na II etapie edukacyjnym lub biologia, chemia, fizyka, geografia na III lub IV etapie edukacyjnym. / Fot. DepositPhotos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię