Z okazji Dnia Ziemi, dziś odbędą się dwa happeningi ekologiczne – jeden w Warszawie, a drugi w Bielsku-Białej.

Oblicz swoją emisję CO2
 
Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi, który odbywa się pod hasłem „Z energią chrońmy klimat” o godz. 11 w samym centrum Warszawy, każdy będzie miał możliwość przekonać się, ile CO2 emituje do atmosfery i jak przyczynia się tym do zmian klimatu w ramach happeningu "Oblicz swoją emisję CO2". W czasie happeningu będzie używany Kalkulator Emisji CO2, który był oficjalnym narzędziem obliczeniowym Ministerstwa Środowiska podczas Konferencji Klimatycznej ONZ (COP14) w Poznaniu w grudniu 2008 roku. Happening odbędzie się Pomnikiem Mikołaja Kopernika przy ul. Nowy Świat 72.

Wypalanie zabijanie

Drugi happening jest organizowany przez Fundację Ekologiczną „Arka”, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego i bielską Straż Miejską i nosi tytuł „Wypalanie zabijanie”. Zionące ogniem czarne charaktery niszczą przyrodę, sytuację ratuje dopiero zdecydowana interwencja strażaków, którzy gaszą płomienie. Wydarzenie informacyjne oraz happening przeciwko wypalaniu traw odbędzie się dziś o godz. 12.00 na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej.

Fundacja Ekologiczna „Arka” prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną „Wypalanie zabijanie” przeciwko wypalaniu traw. Za wypalanie traw grozi kara grzywny do 5000 zł oraz utrata unijnych dopłat dla rolników. Ogień stwarza realne zagrożenie dla osad ludzkich i mienia. Zabija zwierzęta niszczy środowisko. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści. Ziemia się nie użyźnia tylko wyjaławia. Ogień stwarza realne zagrożenie dla gospodarstw i lasów, niszczy miejsca lęgowe ptaków, zabija owady i inne zwierzęta oraz cenne gatunki roślin leczniczych i miododajnych. Wpływa to na zmniejszenie plonów roślin. Z dymem do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla oraz substancji rakotwórczych (dioksyn oraz wielopierście­niowych węglowodorów aromatycznych). 

Źródło:  www.fundacjaarka.pl , www.naszaziemia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię